Z WIZYTĄ W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

2015-10-13

                         4 października 2015 r.  w późnych godzinach wieczornych rozpoczęła się nasza wspaniała przygoda - wyprawa do Strasburga – pięknego francuskiego miasta położonego przy granicy niemieckiej, które jest oficjalną  siedzibą Parlamentu Europejskiego, Rady Europy i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Uczestnikami wycieczki byli gimnazjaliści - członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego „EURO” pod opieką p. Renaty Butenko i p. Wiolety Stachury.  Od samego początku mogliśmy liczyć na wspaniałą organizację i fachową pomoc  naszego pilota wycieczki pana Karola. Trwająca 18 godzin podróż luksusowym autokarem była okazją do podziwiania pięknych krajobrazów, nadrobienia zaległości towarzyskich, a na postojach, do konwersacji w języku angielskim i niemieckim.                 

                   Na miejsce przybyliśmy w poniedziałek po południu i po zakwaterowaniu w hotelu, ruszyliśmy na pierwsze spotkanie ze stolicą Alzacji. O godz. 19 udaliśmy się na wykwintną obiadokolację, która nie tylko była prawdziwą ucztą kulinarną, ale również dostarczyła niezapomnianych wrażeń estetycznych. Wszystkie dania (przystawka, danie główne i deser) znikały błyskawicznie z talerzy, a sympatyczny kelner, z którym nasi podróżnicy od razu nawiązali kontakt,  bardzo szybko nauczył się polskiego słówka „pyszne”. 

                 Głównym punktem programu wycieczki była jednak wizyta w Parlamencie Europejskim, gdzie we wtorek 6 października mieliśmy okazję obserwować obrady  europarlamentarzystów na sesji plenarnej z przewodniczącym  Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.  A były one niezwykle ciekawe i burzliwe, gdyż dotyczyły najgorętszego tematu ostatniego czasu – uchodźców. Uczniowie byli pod wrażeniem chwili, mieli poczucie, że na ich oczach rozgrywa się historia.

                    Równie emocjonującym przeżyciem było dla nich późniejsze spotkanie w jednej z sal wykładowych Parlamentu Europejskiego z panem posłem Bogdanem Wentą, na zaproszenie którego znaleźliśmy się w tej jednej z najbardziej znanych i strzeżonych instytucji europejskich.  Pan poseł opowiedział nam, jakie wyzwania stoją przed   Parlamentem  Europejskim, o swojej pracy poselskiej oraz nawiązał do poruszanego na sesji tematu imigrantów.  Uzupełnieniem jego wypowiedzi było kolejne spotkanie z wykładowcą w Dziale Wizyt i Seminariów Parlamentu Europejskiego – panem Leszkiem Gaś. Wprowadził on  słuchaczy w tajniki działania  Parlamentu i uświadomił, jak  dużo mieli szczęścia, aby znaleźć się na odbywających się raz  w miesiącu czterodniowych obradach. Wizyta w PE  była dla uczniów cenną i niepowtarzalną lekcją WOS-u. 

                   Kolejną atrakcją był dla gimnazjalistów rejs statkiem po Renie, podczas którego mogli podziwiać zabytki oraz wspaniałą architekturę miasta, m.in. Katedrę Najświętszej Marii Panny (Notre Dame), barokowy Pałac Rohan, średniowieczną dzielnicę La Petit France, Parlament Europejski, Pałac Sprawiedliwości, Kościół św. Tomasza, Kościół św. Mikołaja i wiele innych budowli. Niecodziennym przeżyciem była również przeprawa przez śluzy na rzece, co jest charakterystyczne dla miasta otoczonego licznymi kanałami.  Informacje o mijanych zabytkach dostarczane były poprzez słuchawki, w tle słychać było piękną muzykę klasyczną. Wszystko to składało się na niezwykły, nastrojowy rejs po Renie.  

                     Uczniowie mieli również czas, aby obejrzeć z bliska zabytki centralnej części miasta, kupić pamiątki i skosztować lokalnych przysmaków.

                   Po tak intensywnie spędzonym dniu czekała nas jeszcze jedna miła  niespodzianka – kolacja w  towarzystwie pana Bogdana Wenty. Pan poseł był ciekawy wrażeń  młodzieży po wizycie w Parlamencie Europejskim. Był to również dobry moment, aby jeszcze raz porozmawiać na aktualne tematy …… nie tylko  polityczne. Po kolacji obowiązkowo odbyła się „sesja zdjęciowa”.

                   Gimnazjaliści niechętnie rozstawali się ze Strasburgiem. Wszyscy bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi dotarli w czwartek nad ranem pod budynek naszej szkoły. Z pewnością będzie to  dla uczniów jedna z najciekawszych i niezapomnianych przygód, która poszerzyła ich horyzonty i obudziła ciekawość poznawania świata.

 

Renata Butenko
Data wprowadzenia 2015-10-13 13:10:41, ilość odsłon 63
Archiwalna wersja strony | Archiwum aktualności
skup aut
skup aut szczecin