Spotkanie ze sztuką

2016-09-27

16 września 2016 roku uczniowie – „plastycy” z klas II-III naszego gimnazjum mieli okazję podziwiać wystawę cyklu fotograficznego Mariusza Kubielasa „U Schulza”, która ma miejsce w Galerii Sztuki "BIŁASÓWKA" w Radoszycach stworzonej przez malarza, grafika i fotografika Tadeusza Czarneckiego. Prezentuje w niej swoje prace, organizuje także wystawy innym artystom.

Fot. mini nr 7796 -

Mariusz Kubielas (1953), ur. w Żywcu.

 

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. Przygodę z fotografią rozpoczął  na długo, nim ukończył studia w tym zakresie w Wyższej Szkole Fotografii w Jeleniej Górze (2003-06) oraz na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (2006-09). Zajmuje się głównie fotografią inscenizowaną, koncentrując się na tematyce z pograniczy sztuk wizualnych i literatury. Ponadto specjalizuje się w dziedzinie portretu, aktu i martwej natury. W swych artystycznych wypowiedziach posługuje się klasycznymi i historycznymi technikami fotograficznymi.

Od 2004 r. jako wykładowca, konsultant i instruktor uczestniczy w warsztatach Polskiej Szkoły Tradycyjnej Fotografii, pisząc także specjalistyczne opracowania. Aparat fotograficzny towarzyszy mu również w pozostałych dziedzinach życia, tak zawodowych jak i rekreacyjnych - jest ratownikiem górskim, instruktorem narciarstwa i łucznictwa.

Od 2009 roku współpracuje z dr Lidią Głuchowską, początkowo promotorką jego pracy magisterskiej z zakresu historii technik eksperymentalnych, a od 2012 roku kuratorką jego wystaw we Wrocławiu, Dreźnie, Lwowie, Berlinie, Belgradzie, Kielcach i Gdańsku organizowanych, m. in. we współpracy z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Obecnie wspólnie przygotowują dalsze ekspozycje w Helsinkach, Brukseli, Bratysławie i Pradze.

Cykl fotograficzny „U Schulza” - to unikalny eksperyment twórczy Mariusza Kubielasa zapoczątkowany w 2004 r. Wraz z animowaną przez siebie grupą modeli - aktorów i innych fascynatów, inscenizuje i utrwala na kliszy fotograficznej parateatralne działania inspirowane twórczością literacką i plastyczną Brunona Schulza. Na zdjęciach – obrazach widać  sceny z pogranicza performance i pantomimy, przypominające zatrzymane kadry z filmu niemego, które wykonane zostały metodą, tzw. „fotografii czystej, bezpośredniej”, zupełnie wolną od jakichkolwiek modyfikacji komputerowych i fotomontażu.

Fotografie Mariusza Kubielasa dzięki swej specyficznej aurze i magicznemu oświetleniu wywołują, oprócz głębokich refleksji, także „efekt zaproszenia do wejścia w obraz“.

Wystawa ta przypomina, że życie i twórczość Brunona Schulza były mocno związane z Drohobyczem (miasteczkiem na Ukrainie). Jego fascynująca proza i malarstwo wywodzące się wielonarodowej kultury polskiej, żydowskiej i ruskiej, zakończone tragiczną śmiercią, którą Bruno Schulz poniósł z rąk niemieckiego faszysty 19 listopada 1942 roku, przetrwały czas zbrodni i upadku wartości i inspirują następne generacje artystów do twórczości i odbudowy wiary w sens życia człowieka.

Fot. mini nr 7797 -

Fot. mini nr 7798 -

 

GALERIA SZTUKI „BIŁASÓWKA”

Galeria autorska działa od czerwca 2011 roku w rodzinnym domu Tadeusza Czarneckiego; stworzył i utrzymuje ją z własnych środków.

Tadeusz Czarnecki - urodzony 12 grudnia 1960 roku w Końskich. Studia plastyczne ukończył w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie w 1987 roku. Studia doktoranckie odbył w latach 1999 – 2003 w Uniwersytecie Opolskim na Wydziale Historyczno - Pedagogicznym. Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki obronił w 2007 roku. Tworzy w dziedzinie malarstwa, rysunku, grafiki, fotografii. Dorobek twórczy prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.

Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej.


Galeria nosi nazwę „BIŁASÓWKA” – od rodu Biłasów z Bukowska koło Sanoka, z którego wywodzi się matka artysty. Ekspozycja znajduje się w pięciu pomieszczeniach. Podziwiać w nich można prace gospodarza z różnych okresów twórczości. Zwraca uwagę portret Tadeusza Kantora.

„- Zostałem zaproszony na premierę przedstawienia "Wielopole, Wielopole", wtedy poznałem go osobiście” - wspomina T. Czarnecki.

Rzadko spotyka się miejsce tak urokliwe, gdzie przyroda i otoczenie służą obcowaniu ze sztuką. Taka jest "BIŁASÓWKA", w której można podziwiać, między innymi, cykl malarski gospodarza – „Bieszczadzkie sacrum" z kapliczkami i cerkwiami.

Malarstwo Tadeusza Czarneckiego pokazane w "BIŁASÓWCE" to również świetny cykl obrazów „Podróże w słońcu" o tematyce abstrakcyjnej.

Powierzchnię wystawienniczą stanowi pięć pomieszczeń, w których prezentowane są wybrane dzieła malarskie, fotograficzne gospodarza galerii oraz zaprzyjaźnionych artystów. Z galerią współpracują, m.in. Paweł Pierściński, Waldemar Jama, Janusz Buczkowski, Jerzy Piątek, Włodzimierz Płaneta, Adam Gryczyński, Józef Panfil, Bogdan Ptak, Edward Tuz, Arkadiusz Latos. Bogata jest również kolekcja rzeźb twórców ludowych regionu świętokrzyskiego. Zobaczyć tu można prace, m. in. Antoniego Barana, Jana Bernasiewicza, Grzegorza Króla, Zdzisława Purchały, Stanisława Seweryńskiego, Tadeusza Żaka, Feliksa Raka.

Wstęp do "BIŁASÓWKI" w Radoszycach jest bezpłatny.

Uczniowie i opiekunowie (Bogumiła Kamińska, Katarzyna Włodarczyk) z zapartym tchem obejrzeli wystawę „U Schulza” oraz prace gospodarza galerii Tadeusza Czarneckiego – bajeczne kolorowe  cerkwie . Autor chętnie opowiadał o kulisach i miejscach ich powstawania, a także o technice wykonywania dzieł oraz o swoich pasjach artystycznych.

Dziękujemy za wspaniałe przeżycia!