Religia

2020-03-27

Religia kl. 6    Jolanta Szczerek

Tematy do realizacji w przyszłym tygodniu  30.03- 03.04. 2020

Temat: Kielich i patena -  poświęcone naczynia.

Przeczytaj z katechizmu treść na str. 108 – 109, zwróć uwagę  co to jest patena i monstrancja. Na podstawie tekstu uzupełnij ćwiczenia 1 – 4 w zeszycie ćwiczeń str. 68 -69.

Przeczytaj i pomyśl w jaki sposób należy przeżywać najważniejszy moment Mszy Świętej?

Po wypowiedzeniu słów konsekracji nad chlebem kapłan ukazuje Ciało Pana Jezusa wiernym. Towarzyszy temu dźwięk dzwonka lub gongu, który wzywa do adoracji w ciszy Najświętszego Sakramentu. Następnie kapłan przyklęka, po czym wypowiada słowa konsekracji nad kielichem z winem i ukazuje go wiernym. W tym czasie również słyszymy dźwięk dzwonka wzywający nas do adoracji w ciszy . Podczas konsekracji chleba i wina, inaczej nazywanej przeistoczeniem, przyjmujemy postawę klęczącą. Wyrażamy w ten sposób nasze uniżenie wobec Chrystusa ukrytego w chlebie i winie. Jest to także znak adoracji Boga i pokornej prośby. W tym momencie patrzymy na podniesioną Hostię, która staje się Ciałem Chrystusa, i na kielich z winem, które staje się Jego Krwią; wpatrujemy się w samego Boga. Wtedy też zachowujemy ciszę.– Czemu służą te momenty ciszy?– W jaki sposób możemy się wtedy modlić? Cisza pomaga nam otworzyć się na Boga. Człowiek, który potrafi milczeć, może naprawdę spotkać się z Bogiem. Takie otwieranie się, wpatrywanie się w Boga i słuchanie Go nazywamy medytacją.

Szczególną okazją do cichej adoracji jest wystawienie Najświętszego Sakramentu, kiedy możemy dłużej wpatrywać się w oblicze Chrystusa. Ciało Pana Jezusa jest wówczas umieszczane w monstrancji i stawiane na ołtarzu. To jest czas, w którym możemy doświadczyć obecności Boga i Jego bliskości. Możemy opowiedzieć Jezusowi o wszystkim, co nas boli i cieszy, a także słuchać tego, co On ma nam do powiedzenia. Adoracja Najświętszego Sakramentu otwiera nasze serca na Boga i na drugiego człowieka. Dzięki przebywaniu w obecności Pana Jezusa stajemy się łagodni, wyrozumiali i delikatni.

Temat :Grób Pański – myśleli, że to już koniec.

Zapoznaj się z treścią katechizmu na str.111-113 i uzupełnij ćwiczenia 1-5 w zeszycie ćwiczeń na stronie 70-71.

Ćw. 1 wykonasz jeśli uważnie przeczytasz fragment Pisma Świętego zamieszczony w katechizmie str. 111.

Ćw. 2 wykonasz na podstawie tekstu Pisma Świętego str. 112 w katechizmie.

Ćw.4  pomocny tekst pod hasłem Zapamiętaj w katechizmie  str.113

 

Pomyśl jak będzie wyglądał grób Pana Jezusa w tym roku w kościołach? Czy uda nam się go zobaczyć?

Symbolika grobu Pańskiego

– Kiedy wspominamy dzień śmierci i złożenia ciała Jezusa do grobu?

 – Jakie elementy wystroju kościoła przypominają nam o złożeniu Jezusa do grobu?

Zwyczaj tworzenia grobu Pańskiego pochodzi z Palestyny, od XVI w. przyjął się także w Polsce. Jest to specjalnie przygotowane miejsce w świątyni, w którym znajduje się figura zmarłego Jezusa oraz monstrancja okryta przezroczystym welonem symbolizującym całun, w który został owinięty Zbawiciel. Śmierć Jezusa na krzyżu zostaje zaznaczona przez symboliczne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy grobu Pańskiego oraz przez zgaszenie wiecznej lampki. – Co jest najważniejszym elementem grobu Pańskiego?– Dlaczego najważniejszym elementem jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem?

Klęcząc przed grobem Pańskim, spoglądamy na żywego Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Pomimo smutku Wielkiego Piątku przyjmujemy pełną nadziei postawę oczekiwania na zmartwychwstanie. Adorujemy Jezusa, dziękując Mu za cierpienia, które stały się dla nas źródłem życia wiecznego. Grób Pański to grób nadziei.

 

Praca domowa

Rozwiązane ćw. 1 i 2 (zdjęcie) prześlij na maila jszczerek@op.pl lub nr tel. 574-189-504. Klasa 6a może przesłać na grupę Messenger bo w niej jestem. Ćwiczenia będą na ocenę.

 

Data wprowadzenia 2020-03-27 09:50:35, ilość odsłon 391
skup aut gdynia
dieta pudełkowa Kielce
listwa maskująca karnisz

dobre wino kraków