DZIEŃ POLSKI

2019-06-08

29 maja 2019r. odbył się w naszej szkole Dzień Polski zorganizowany przez Szkolne Kluby Europejskie z gimnazjum i szkoły podstawowej. Była to dobra okazja, aby przedstawić Polskę jako kraj ciekawy turystycznie, kulturowo, o bogatej historii i tradycji, który jako jeden z 28 krajów UE wnosi bardzo wiele do jej dorobku kulturowego.

             Przedstawienie rozpoczęło się od scenki rodzinnej, w czasie której mama (Gabriela Nowak) rozmawia z synem (Wiktor Iwański)  i córką (Wiktoria Sobczyk) na temat naszej epopei narodowej „Pana Tadeusza” tłumacząc okoliczności powstania dzieła.

              W kolejnej scenie uczniowie (Aleksandra Stępień, Natalia Dudek, Oliwia Kotwica,  Kacper Pęczkiewicz, Wiktor Iwański, Julia Wnuk, Anna Najmrodzka, Wiktoria Sobczyk) pod czujnym okiem nauczycielki (Aleksandra Dudzińska) sami wcielają się w poetów i prezentują na forum własne wiersze na temat wybranych miast, regionów Polski oraz naszych sławnych rodaków.

Poznajemy więc zabytki i atrakcje turystyczne wybranych miast i regionów Polski, przypominamy sobie najważniejsze wydarzenia z historii naszego kraju oraz dowiadujemy się wielu ciekawostek na temat życia, twórczości, osiągnięć naszych wybitnych rodaków, takich jak: Mikołaj Kopernik, Adam Mickiewicz (w tą postać wcielił się Paweł Łukasik), Juliusz Słowacki (Wojciech Supernat), Fryderyk Chopin (Oliwia Kotwica), Maria Skłodowska Curie (Kamila Dudzic) czy Józef Piłsudski (Kacper Pęczkiewicz). Widzowie mieli okazję posłuchać fragmentu utworu Chopina „Walc wiosenny”, piosenki Niemena „Sen o Warszawie”, oraz pięknego wykonania piosenek przez nasze uczennice:  Aleksandra Pięta zaprezentowała piosenkę „Płacze moje serce” opowiadającą o tęsknocie za górami, a Julia Wnuk piosenkę „Taki kraj”. Na scenie pojawił się również na chwilę nasz wybitny piłkarz Robert Lewandowski (Kacper Ciszek).

                 Aby pokazać, że Polacy to naród, który potrafi śmiać się ze swoich przywar i wad, zaprezentowane zostały dwa skecze. Pierwszy z nich w sposób humorystyczny przedstawił historyczne wydarzenie: zjazd w Gnieźnie (wspaniale zagrały tutaj Justyna Picheta, Magdalena Jarząb, Katarzyna Soboń), a bohaterem drugiego był Mikołaj Kopernik i jego odkrycie teorii geocentrycznej (w tej scenie równie wspaniale wystąpiły Faustyna Chruściak, Katarzyna Zimny, Julia Rowińska i Wiktoria Majka).

                Jedną z największych atrakcji przedstawienia był nasz taniec narodowy „Krakowiak”, fantastycznie wykonany przez uczniów kl VD, którego  ćwiczyli z p. Małgorzatą Soboń z GOK.             Na uwagę zasługuje również piękna oprawa sceniczna przygotowana przez  sekcję dekoracyjną naszej szkoły.

             Występ młodych artystów bardzo podobał się publiczności i został nagrodzony gromkimi brawami.

                                                                                                                                       Renata Butenko

Archiwalna wersja strony | Archiwum aktualności