Wycieczka do Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

2019-10-08

Dnia 7 X 19r. Uczniowie kl. VI a i VII b  zwiedzili Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku- Kamiennej. Nazwa upamiętnia organizację konspiracyjną ,,Orzeł Biały’’, która powstała na początku II wojny światowej. Niemcy większość członków zdekonspirowali i zamordowali w 1940 roku.

Uczniowie oglądali eksponaty wewnątrz budynku i ekspozycję plenerową. Na placu o pow. 1,5 ha  zgromadzono eksponaty z czasów II wojny światowej i okresu PRL na wyposażeniu armii polskiej, niemieckiej i radzieckiej (czołgi, armaty , haubice, kuter torpedowy, pojazdy techniczne). Przewodnik opowiadał, w jaki sposób przystosowane były do walki na konkretnych przykładach. Zwiedzający mieli możliwość wejść po specjalnym pomoście na pokład kutra torpedowego ,,Odważny”(wykorzystywany był podczas kręcenia filmu ,,Akademia Pana Kleksa”), oraz siąść za sterami samolotu.   Wystawę wewnątrz budynku rozpoczęliśmy od oglądania mundurów różnych armii. Zainteresowaniem cieszyła się kolekcja broni i amunicji.

 Jednym z punktów programu były warsztaty prowadzone przez pracowników muzeum. Prowadzący w ciekawy sposób przedstawił dzieje naszego regionu. Przybliżył historię Rydna (znaleziono tu ok. 55 tys. przedmiotów pozostałych po naszych przodkach). Uczniowie mieli możliwość zobaczyć krzemień pasiasty i czekoladowy. Opowiadał o obyczajach, początkach świąt katolickich,  pochówkach. Zaprezentował krótki rys historyczny przemysłu metalowego w regionie jego przemiany do czasów współczesnych. Film przedstawił wydarzenia na ziemiach polskich we wrześniu 1939 r.

Zajęcia były ciekawe wystawy zrobiły na nas wrażenie. Było to połączenie przygody z nauką. Wiele z tych eksponatów uczniowie widzieli tylko w filmach, a teraz mogli je zobaczyć na żywo i zrobić zdjęcia. Muzxeum Orła Białego to miejsce, które warto odwiedzić.

Data wprowadzenia 2019-10-08 10:58:14, ilość odsłon 135
Archiwalna wersja strony | Archiwum aktualności
skup aut
skup aut szczecin