Zabawa Andrzejkowa

2019-12-08

  Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię św. Andrzeja, czyli noc z 29 na 30 listopada. Zwyczaj ten wywodzi się z obrzędów ludowych. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości.

  W naszej szkole zabawa andrzejkowa odbyła się w czwartek-28 listopada 2019r.W godzinach przedpołudniowych bawiły się przedszkolaki, przebrane w barwne stroje. Dzieci radośnie tańczyły w rytm dziecięcej muzyki. Tańce dodatkowo przeplatane były również wróżbami, które przygotowali starsi uczniowie- wolontariusze pod kierunkiem p. Joli Szczerek.

  Wieczorem natomiast odbyła się dyskoteka, na którą przybyły wróżki, czarodzieje elfy leśne z różnych klas. Mała sala gimnastyczna zamieniła się w komnatę wróżb. Uczniowie, pielęgnując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, mieli możliwość poznania swojej wróżby na bliższą i dalszą przyszłość- oczywiście z przymrużeniem oka. Przyszłość przepowiadana była na wiele sposobów: losowanie karteczek z zawodami, przekłuwanie serduszek z imionami swoich wybranków, ,,magiczne liczby”, czy losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu. Wszyscy świetnie spędziliśmy ten czas, a niektórzy wzięli sobie bardzo do serca wylosowane imiona przyszłych sympatii.

  Nie mogło zabraknąć akcentu charytatywnego- uczniowie upiekli pyszne ciasta i babeczki, z których fundusze przeznaczono na Szlachetną Paczkę.

 

  Co roku andrzejki cieszą się dużym powodzeniem. Dzieci chętnie sobie wróżą, nieco starsi – z przymrużeniem oka. Cóż, czekamy na spełnienie obietnic andrzejkowych…

Data wprowadzenia 2019-12-08 16:13:38, ilość odsłon 219
Archiwalna wersja strony | Archiwum aktualności
skup aut