Imieniny - Hanny, Klementyny, Łukasza
Czwartek 18 października 2018


W Parlamencie Europejskim
Projekty edukacyjne
Patron
Aktualności
Laureaci Konkursów

Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łopusznie

ul. Strażacka 5
26-070 Łopuszno

tel. 41 391 40 20,
      41 391 43 27

e-mail: sekretariat@zslopuszno.pl
Jest taki dzień ... 2016-01-30

 

,,Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy,

dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory…”

 

     Taki wspaniały dzień   klimacie ciepła, serdeczności i pokoju przeżyła Szkoła Podstawowa Filia w Grabownicy w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łopusznie w ramach przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Jako jedna wspólnota licząca w tym dniu (21.12.2016 r.) 75 osób: dzieci, rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły wraz z zaproszonymi gośćmi obejrzeliśmy jasełka i zasiedliśmy do wspólnego stołu wieczerzy wigilijnej. Wśród osób zaproszonych znaleźli się: Wójt Gminy Łopuszno- Pani Irena Marcisz, Dyrektor   Zespołu Szkół im. Jana Pawła II – Pan Krzysztof Kumański, Wicedyrektor- Pani Teresa Mazur.                                                                                                                                             

   Wspólne świętowanie rozpoczęliśmy od obejrzenia jasełek w wykonaniu uczniów                          z  klas 0-III oraz dzieci z przedszkola. Oprócz tradycyjnych postaci szopki betlejemskiej zobaczyliśmy rozbójnika, który chciał obrabować małego pastuszka idącego do Betlejem ze swoimi darami: dzbankiem mleka, ciepłą kołderką i kanapką z szynką. Pastuszek jednak wszystkie te dary rozdał zanim dotarł do Jezusa. Rozbójnik,  ku wielkiemu zdumieniu, dostał w prezencie kanapkę. W szopce rozbójnik i pastuszek usłyszeli od Matki Bożej słowa:          ,,Najwięcej dajesz Bogu dzieląc się z innymi”, które były motywem przewodnim oglądanego przedstawienia. Na te słowa zwróciła uwagę Pani Wójt w swoim przemówieniu i przy składaniu życzeń wszystkim zebranym.

     Jasełka  oprócz bogactwa przekazu słownego dostosowanego dla najmłodszych dzieci były ,,przeplecione” tradycyjnymi kolędami, z których wykonaniem dzieci nie miały żadnego problemu. Jedna z kolęd: ,, Lulajże Jezuniu”, została odegrana na fletach przez uczennice z klasy II i III.

       Po obejrzeniu jasełek kierownik szkoły - Pani Ewa Janowska – Dzwonek złożyła wszystkim najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wzruszenie ogarnęło wszystkich i w wielu oczach zakręciły się łzy.  Piękne i ciepłe słowa padły też z ust dyrektora naszej szkoły – Pana Krzysztofa Kumańskiego.

 Uczniowie obdarowali gości prezentami, a nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali bukiety jemioły ofiarowane przez panią Leokadię Piaszczyńską i panią Ewelinę Młynarską. Goście, jak zwykle pamiętali o dzieciakach i wręczyli im słodkie upominki. 

  Po uczcie dla ducha (  jasełkach) przyszła pora na ucztę dla ciała- pyszności stołu wigilijnego, przygotowane przez rodziców naszych uczniów, a szczególnie przez: panią Elżbietę Ciszek, panią Ewelinę Młynarską, panią Alicję Marszałek, panią Jadwigę Konieczną, panią Beatę Poddębniak, panią Barbarę Dłubała, panią Wiolettę Dłubała,  panią Joannę Podgórską oraz panią Ewelinę Ciszek. Ze stołu znikały tradycyjne swojskie pierogi z kapustą i grzybami, pierogi z serem, wspaniale przyprawiona kapusta z grochem, barszczyk czerwony z lepionymi własnoręcznie uszkami, paszteciki, kompot z suszu, wykwintna ryba po grecku i rolada szpinakowa z łososiem.

 

Państwo Jowita i Grzegorz Kozak  zasponsorowali  chrupiące pieczywo. Pyszne domowe wypieki były dziełem  mam: pani Eweliny Szrębowatej, pani Ewy Janowskiej- Dzwonek, pani Barbary Dłubała, pani Joanny Ogonowskiej, pani Beata Ogonowskiej i pani Eweliny Ciszek. Soczyste owoce zakupiły panie Wioletta Kowalczyk  oraz Ewa Skrzypczyk.                          

       Nikogo nie trzeba było zachęcać do jedzenia, a wręcz przeciwnie niektórzy żartowali, czy jest wyznaczony jakiś przydział na osobę.

       Obserwator z boku mógł w tych chwilach dostrzec radosnych ludzi, zróżnicowanych wiekowo; rodziców, dzieci, nauczycieli, zaproszonych gości, którzy siedząc przy jednym stole w radości i pokoju cieszyli się byciem razem. Cóż lepszego  można  przekazać dzieciom?  Słowa uczą, a przykłady pociągają ku pięknym wartościom ogólnoludzkim. Oby takich chwil było jak najwięcej w naszej szkolnej wspólnocie.          

       Jolanta Szczerek                                                    

 

 
Data wprowadzenia : 2016-01-12 15:03:23 , ilość odsłon : 8295
ostatnia zmiana : 2016-01-30 16:11:55
drukuj wydrukuj
hotel kielceauto skup szczecin
skup aut gdynia