Imieniny - Antoniego, Henryki, Mariana
Czwartek 17 stycznia 2019


W Parlamencie Europejskim
Projekty edukacyjne
Patron
Aktualności
Laureaci Konkursów

Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łopusznie

ul. Strażacka 5
26-070 Łopuszno

tel. 41 391 40 20,
      41 391 43 27

e-mail: sekretariat@zslopuszno.pl
SZWENDACZKI UCZCIŁY ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 2016-11-15

  

       Członkowie Szkolnego Koła Turystycznego Szwendaczek wzięli udział w nietypowej lekcji historii i patriotyzmu. Jak przystało na turystów Święto Odzyskania Niepodległości postanowiliśmy uczcić pieszym rajdem. Nietypowym, bo jego trasa wiodła przez najważniejsze miejsca pamięci narodowej w naszej gminie oraz te, które wiążą się z jej historią.  Zaczęliśmy od tablicy poświęconej Bojownikom Ruchu Oporu z Łopuszna i okolicy z czasów II wojny światowej.  Dowiedzieliśmy się o początkach wojny w Łopusznie, wkroczeniu Niemców 5 września 1939r., pierwszej bombie, która spadła na nieistniejącą już kopalnię żwiru w Snochowicach i utworzeniu posterunku żandarmerii niemieckiej w budynku obecnego internatu. Usłyszeliśmy także o prześladowaniach ludności polskiej i eksterminacji obywateli Łopuszna pochodzenia żydowskiego. Następnie przeszliśmy przed budynek naszej szkoły i tu, pod tablicą poświęconą Nauczycielom Tajnego Nauczania w Łopusznie, wysłuchaliśmy opowieści o bohaterskiej postawie dzieci i nauczycieli, którzy wbrew okupantowi i pod groźbą śmierci chcieli się uczyć i uczyli polskości. Kolejnym przystankiem było wzgórze Golgota zwane przez Łopusznian „Kościółkiem”. Pod trzema krzyżami – wotami dziękczynnymi za ocalenie życia  w czasie II wojny światowej- dowiedzieliśmy się o martyrologii mieszkańców Łopuszna.  Z Kościółka poszliśmy na ul. Włoszczowską, gdzie znajduje się  pomnik postawiony w miejscu, w którym Niemcy rozstrzelali ponad 40 ludzi. W Ludwikowie odwiedziliśmy cmentarzysko kultury łużyckiej z ok. 600r. p.n.e. oraz cmentarz żołnierzy niemieckich z czasów I wojny światowej. W czasie walk, w których zginęli, zniszczeniu uległa także znaczna część Łopuszna.  Potem przez Barycz dotarliśmy do Antonielowa na cmentarz ewangelicki kolonistów niemieckich, sprowadzonych przez rodzinę Dobieckich. Wysłuchaliśmy opowieści o ich wkładzie w rozwój rolnictwa, współpracy z Polakami oraz o roli, jaką niektórzy Niemcy odegrali w czasie okupacji niemieckiej.

     Następnym punktem programu było to, co Szwendaczki lubią najbardziej – ognisko, które rozpaliliśmy  niedaleko leśniczówki Knieja. Ognisko też było nietypowe. Owszem były pieczone kiełbaski i sporo śmiechu, ale było też coś wyjątkowego - pani Magda Łuszczyńska (nasza bibliotekarka) przygotowała  wybór wierszy patriotycznych, które przeczytała nam razem z Najstarszym Szwendaczkiem. Natalka Frączkowska i Kasia Soboń zaśpiewały pieśni patriotyczne. Wszystkie Szwendaczki dzielnie im wtórowały. Po ognisku poszliśmy dalej przez las w pięknej jesiennej szacie. Minęliśmy rezerwat Ewelinów i dotarliśmy do Skałki Polskiej. Tu uczciliśmy pamięć pomordowanych w maju 1943r. mieszkańców. Ostatnim punktem wędrówki był pomnik Powstańców Styczniowych zamordowanych przez Rosjan w 1863r.  Do Łopuszna wróciliśmy autokarem zmęczeni ale w poczuciu  spełnionego obowiązku.

            W każdym z odwiedzonych miejsc odbyła się krótka lekcja historii. Przy pomnikach zapaliliśmy znicze i uczciliśmy pamięć ludzi minutą ciszy.  W trakcie wędrówki oprócz podniosłych i pełnych zadumy nie brakło także lżejszych chwil.  Humory wszystkim dopisywały, było mnóstwo żartów, piosenek.

Święto Niepodległości to dzień, w którym ciesząc się z wolności powinniśmy pamiętać o tych, dzięki którym ją mamy.

           

 
Data wprowadzenia : 2016-11-14 11:25:06 , ilość odsłon : 6882
ostatnia zmiana : 2016-11-15 09:10:54
drukuj wydrukuj
hotel kielceauto skup szczecin
skup aut gdynia