Imieniny - Celiny, Hilarego, Janusza
Niedziela 21 października 2018


W Parlamencie Europejskim
Projekty edukacyjne
Patron
Aktualności
Laureaci Konkursów

Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łopusznie

ul. Strażacka 5
26-070 Łopuszno

tel. 41 391 40 20,
      41 391 43 27

e-mail: sekretariat@zslopuszno.pl
Magia Świąt- w Krainie Bombki Choinkowej 2016-12-15

Magia Świąt- w Krainie Bombki Choinkowej

Wyobraźcie sobie, że jest takie miejsce, jedyne na świecie, w którym magia świąt Bożego Narodzenia trwa cały rok. Miejscem tym jest Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie na Podkarpaciu, gdzie w jednym budynku mieści się fabryka, muzeum i sklep, w którym można nabyć wyjątkowe ozdoby choinkowe. I to właśnie do tego miejsca 10 grudnia 2016 r., w sobotę wybrały się na wycieczkę dzieci z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łopusznie z klas:

2a i 2c wraz z rodzicami i wychowawczyniami: Wandą Nowak i Wiesławą Król i opiekunem wycieczki Renatą Doroszko.  Gdy przekroczyliśmy próg muzeum to oniemieliśmy z wrażenia. Dzieci z zachwytem w oczach oglądały tysiące, ręcznie wyprodukowanych bombek , które znajdowały się w gablotach

 i na choinkach, przyciągając uwagę zwiedzających różnorodnością, kształtów, wzorów i barw. Uważnie słuchały też przewodnika, który oprowadzał nas po wszystkich wystawach.  Ciekawym punktem zwiedzania było obserwowanie procesu powstawania bombki, którego jak się dowiedzieliśmy najważniejszym etapem jest: dmuchanie bombek.

Ale zanim do tego dojdzie to najpierw artysta- dmuchacz musi rozgrzać na palniku rurę sodową aż do ośmiuset stopni. Następnie wrzuca szkło do aluminiowej formy i dmucha z takim wyczuciem jakby miał do czynienia z bańką mydlaną. Kolejnym etapem jest srebrzenie bombki poprzez wstrzyknięcie do jej wnętrza azotanu srebra, amoniaku i kwasu, zanurzenie jej w wodzie i potrząsanie nią aż do momentu uzyskanie srebrnego, lustrzanego odbicia. Potem następuje malowanie i dekorowanie bombki, co również mogliśmy obejrzeć. Czynność ta wymaga nie tylko zdolności artystycznych ale również ogromnej precyzji i cierpliwości, bo im ciekawsze wzory tym wspanialszy efekt końcowy. Największą atrakcją okazały się warsztaty plastyczne, podczas których każdy uczestnik wycieczki otrzymał w prezencie bombkę, którą własnoręcznie ozdabiał. Na pamiątkę pobytu w muzeum wszyscy otrzymali również bombki z własnym imieniem. Dzieci zamawiały również bombki z ręcznie wypisaną dedykacją dla najbliższych osób. Wycieczka była wyjątkowo udana, dzieci poznały i obejrzały cały proces powstawania i ozdabiania bombki, podziwiały tysiące zgromadzonych eksponatów z różnych epok i krajów. Przywołało to ciepło rodzinnej, świątecznej atmosfery, sprawiło wszystkim uczestnikom wiele radości,  i wprowadziło nas w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Dlatego też korzystając z   okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia

 i Nowego Roku składamy wszystkim serdeczne życzenia: dużo zdrowia, szczęścia i radości. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

Życzą:

uczniowie klasy 2a i 2c wraz z Rodzicami

i wychowawczyniami: Wandą Nowak i Wiesławą Król

 

 
Data wprowadzenia : 2016-12-15 11:36:55 , ilość odsłon : 2754
ostatnia zmiana : 2016-12-19 10:13:52
drukuj wydrukuj
hotel kielceauto skup szczecin
skup aut gdynia