Imieniny - Hanny, Klementyny, Łukasza
Czwartek 18 października 2018


W Parlamencie Europejskim
Projekty edukacyjne
Patron
Aktualności
Laureaci Konkursów

Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łopusznie

ul. Strażacka 5
26-070 Łopuszno

tel. 41 391 40 20,
      41 391 43 27

e-mail: sekretariat@zslopuszno.pl
Uczeń na medal 2011-05-19

Uczeń na medal

         Maciej Polak z  klasy III A Gimnazjum w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łopusznie to uczeń wybitny. Nie ma co do tego wątpliwości żaden z nauczycieli, który  się z nim zetknął. Niebywały potencjał intelektualny, samodzielność myślenia, umiejętność jasnego i precyzyjnego wysławiania się, ogromna wiedza z wielu przedmiotów, a przy tym dojrzałość i skromność sprawiają, że Maciek  jest osobą zupełnie wyjątkową. 
          
Maciek Polak od edukacji wczesnoszkolnej wyróżniał się ponadprzeciętnymi możliwościami intelektualnymi – już w III klasie szkoły podstawowej zdobył tytuł „Bystrzaka” w Powiatowym Konkursie Wiedzy „Mądry Dzieciak”.
       Chłopiec jest uczniem o wybitnych i wszechstronnych zdolnościach. Cechuje go niezwykła samodzielność myślenia. Potrafi formułować hipotezy, dobierać metody badań i na ich podstawie wyciągać - czasami zaskakujące, ale trafne wnioski. Wiele prawd przyjmuje tylko na drodze empirii, często nie akceptuje gotowych rozwiązań. Potrafi podczas rozwiązywania problemów zastosować różne metody, a przy tym osiągać konkretne efekty. Cechuje się kreatywnością i konsekwencją w dążeniach poznawczych, nie wystarczają mu treści objęte programem szkolnym, dlatego sięga do materiałów ponadprogramowych. Potrafi zaskakiwać nauczycieli oryginalnymi pytaniami, przy czym często sam szuka odpowiedzi w różnych dostępnych źródłach. Znacznie wyprzedza rówieśników w nowatorskim rozwiązywaniu zadań, odkrywa  nieznane im prawa i reguły.
          Szczególne ciekawość Maćka wzbudzają nauki przyrodnicze. Nie zawęża jednak swych upodobań do jednej dyscypliny. Jego działalność poznawcza ma charakter przyczynowo - skutkowy, np. zainteresowanie mineralogią spowodowało, że uczeń zaczął „sięgać” do zagadnień geologicznych, korzystając przy tym z podręczników akademickich. Zainteresował się historią naturalną i paleontologią, stał się kolekcjonerem skamieniałości, minerałów i skał. Uczestniczy w ogólnopolskich giełdach minerałów, jest inicjatorem i współorganizatorem szkolnych wycieczek geologicznych. Mineralogia rozbudziła też zainteresowanie chemią. Już w szkole podstawowej, Maciek znał pierwiastki i ich symbole, potrafił zapisać wiele reakcji chemicznych, znał walory chemiczne minerałów.
       
Podczas Pierwszego Pikniku Górniczego w Miedziance - Maciek wraz kolegą przygotowali pokaz elektrolitycznego otrzymywania miedzi. Młodzi chłopcy  wystąpili obok pracowników i studentów Politechniki Wrocławskiej. Ich pokaz był jednym z ważniejszych punktów programu. Maciek Polak chętnie tłumaczył wszystkim zainteresowanym, na czym polega proces zachodzący w elektrolizerze i wyjaśniał przebieg oraz mechanizmy przebiegających  w nim reakcji chemicznych. 
       
W  2009 roku jako jedyny uczeń I klasy gimnazjum w całym województwie został Laureatem VI Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego.
       
W III klasie gimnazjum Maciek przygotowywał się do trzech konkursów przedmiotowych – z historii, j. angielskiego oraz biologii. Pracując z panem Andrzejem Łapotem (historykiem), panią Ewą Gonciarz (anglistką) i panią Grażyną Bednarską (biolożką), osiągnął sukces -  udało mu się z wszystkich tych dyscyplin zdobyć tytuł laureata. Dzięki tym osiągnięciom chłopiec  był zwolniony z egzaminów gimnazjalnych, uzyskując tym samym maksymalną liczbę punktów, czyli po 50 z każdego bloku.
          Maciek jest uczniem, który w pełni wykorzystuje swój potencjał intelektualny. Rozwiązywanie problemów, pokonywanie trudności są dla niego motywacją i  źródłem satysfakcji. Jest wytrwały w dążeniu do celu, nie zniechęcają go przeciwności. Swoimi pasjami potrafi „zarazić' kolegów, dla wielu z nich jest autorytetem i cieszy się ich szacunkiem.
         
Praca z Maćkiem jest dla nauczycieli dużym wyzwaniem pedagogicznym oraz źródłem satysfakcji. 

Osiągnięcia i zainteresowania ucznia:

- Laureat VIII Wojewódzkiego Konkursu Historycznego; Laureat IX Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego; Laureat VIII Wojewódzkiego Konkursu Biologicznego – 2011 r.
- Laureat VI Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego ( jako jedyny pierwszoklasista w całym województwie) - 2009 r.
- Laureat V Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego - 2008 r.
- Finalista V Wojewódzkiego Konkursu Matematyczno – Przyrodniczego -
2008 r.
- Zdobywca Statuetki Najlepszego Absolwenta Szkoły Podstawowej - 2008 r.
- Jeden z założycieli Szkolnego Koła Turystycznego „Szwendaczek”
-Laureat wielu konkursów gminnych i szkolnych
- Uczeń kieleckiej szkoły językowej InterCollege
- Członek parafialnego zespołu „Soli Deo”
- Członek Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy OSP Łopuszno
- Uczestnik przygotowań do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży 2011 w Madrycie 

„I cóż jeszcze dodać?”             

          Maciek wybiera liceum ogólnokształcące o profilu medycznym. Historia, obok biologii, to jego pasja. Dzięki zmaganiom z własnymi słabościami wypracował w sobie samodyscyplinę, systematyczność, obowiązkowość. Mimo nauki ma czas na rozrywkę i przyjemności. Jest uczniem grzecznym, miłym i taktownym – a przede wszystkim – „normalnym” nastolatkiem, któremu nie są obce radości i smutki nastoletniego życia.  

   


Data wprowadzenia : 2011-05-17 12:21:36 , ilość odsłon : 12278
ostatnia zmiana : 2011-05-19 08:27:31
drukuj wydrukuj
hotel kielceauto skup szczecin
skup aut gdynia