Projekt edukacyjny "HISTORIA PIŁKI NOŻNEJ"

2015-04-21

HISTORIA PIŁKI NOŻNEJ

      W dniu 17 kwietnia 2015 r. odbyła się prezentacja projektu edukacyjnego pt. „Historia piłki nożnej”. Projekt przygotowali uczniowie klasy IIA: Wojciech Szymański, Paweł Rogula, Wiktor Soboń, Wiktor Przepióra, Jakub Głowala oraz Piotr Karendał. Opiekunem grupy był pan Piotr Wilk.

      Wśród zaproszonych gości znalazła się pani wicedyrektor Bogumiła Kamińska, pani Katarzyna Włodarczyk oraz uczniowie klasy IA.

        Prezentacja zawierała wiele ciekawostek dotyczących powstania i ewolucji piłki począwszy od czasów starożytnych po współczesne. Początki piłki związane są z Grecją i Cesarstwem Rzymskim. Przenoszenie różnych rzecz przypominających piłkę początkowo służyło jako zaprawa w ćwiczeniach wojskowych. W średniowieczu gra z przenoszeniem i kopaniem piłki stała się bardzo popularna i zarazem niebezpieczna. Grano wszędzie i bez żadnych reguł (niedozwolone było tylko zabijanie) niszcząc przy tym wszystko co stało na drodze. Dochodziło do poważnych kontuzji, a że współczesna medycyna nie potrafiła leczyć wielu dolegliwości. Wzrastała liczba ofiar wśród grających. Wtedy też w Anglii król Edward II wydał edykt zakazujący gry pod sankcją więzienia.

        Nie przypadkowo Anglia uznawana jest za ojczyznę piłki nożnej. To tam po raz pierwszy gra ujęta została w programach szkolnych, powstały pierwsze kluby piłkarskie, powstał pierwszy Związek Piłki Nożnej (1863), ruszyły pierwsze rozgrywki o Puchar Anglii (1871) i Liga Angielska (1888).

       Kolejne lata przyniosły powstanie FIFA (1904) organizacji zrzeszającej związki piłkarskie poszczególnych państw. W 1930 roku rozegrano pierwsze Mistrzostwa Świata. W 1954 roku z inicjatywy Henry Dellaney’a powstaje UEFA, która zrzesz kluby piłkarskie Europy, a od 1960 roku rozgrywane są mistrzostwa starego kontynentu.

       Dzięki tej prezentacji poznaliśmy również historię piłki nożnej na ziemiach polskich. Pierwszy w pełni potwierdzony, przypadek pojawienia się futbolówki w Polsce miał miejsce w roku 1889 za sprawą Henryka Jordana, który przywiózł ją do Krakowa po pobycie w Niemczech. Inne ciekawostki: pierwszym mistrzem Polski została Cracovia (1921), w tym samym roku Polska reprezentacja rozegrała swój pierwszy mecz międzypaństwowy (0:1
z Węgrami), pierwszy Puchar Polski w 1926 roku zdobyła Wisła Kraków. Największym sukcesem klubowy polskiej piłki jest finał (1970) nie istniejącego już Pucharu Zdobywców Pucharów, gdzie Górnik Zabrze przegrał z Manchesterem City 1:2. Nasze największe sukcesy to lata siedemdziesiąte: olimpijskie złoto w Monachium (1972), srebro w Montrealu (1976), trzecie miejsce „Orłów” Górskiego na Mistrzostwach Świata w Niemczech (1974). Brąz Polacy również zdobyli w Hiszpanii (1982). Ostatni nasz duży sukces to srebro olimpijczyków w Barcelonie (1992).

Data wprowadzenia 2015-04-21 19:16:07, ilość odsłon 798
skup aut gdynia
dieta pudełkowa Kielce
listwa maskująca karnisz

dobre wino kraków