Dnia 2 marca 2016 r. uczniowie z klas IIB i IIC w składzie: Jakub Rowiński, Mikołaj Gad, Jakub Trela, Filip Mularczyk, Karol Gutyter, Paweł Miazga i Mateusz Jaworski zaprezentowała projekt edukacyjny pt.: „Uchodźcy XXI wieku w Europie-zagrożenie czy szansa dla współczesnej Europy”?
Grupa projektowa, pod kierunkiem opiekuna p. Moniki Kasprzyk, postawiła przybliżyć zaproszonym gościom: pani dyrektor Teresie Mazur, pani Ewie Gonciarz oraz pani Monice Obierzyńskiej oraz uczniom swojej klas IIB i IIC, głośny w ostatnich miesiącach problem uchodźców i imigrantów, napływających masowo na tereny Europy południowej i zachodniej, a także przedstawić plusy i minusy zaistniałej sytuacji.
Projekt rozpoczął się od wyjaśnienia często mylonych terminów ‘uchodźcy’ i ‘imigranta’. Następnie wyjaśniono przyczyny tego zjawiska, kraje i ‘kanały’, którymi uchodźcy przedostają się do Europy, warunki w jakich to robią, zagrożenia i problemy, jakie po drodze napotykają, kraje do których najchętniej emigrują. Odrębna część projektu poświęcona była obozom dla uchodźców, w szczególności temu w Calais. Uczniowie zaprezentowali warunki w jakich przebywa tam ludność napływająca na nasz kontynent, sposoby funkcjonowania i organizacji życia w takim obozie oraz dalszy kierunek przemieszczania się tych ludzi. W podsumowaniu pojawiły się zagrożenia oraz korzyści płynące z przyjmowania uchodźców do krajów Europy, oraz próba odpowiedzi na pytanie czy warto to robić.
Prezentację urozmaiciły liczne zdjęcia, wykonane w ostatnich miesiącach na terenach Europy Południowej i Zachodniej, prezentujące omawiane problemy i zagadnienia, a także samodzielnie zmontowane przez uczniów grupy projektowej filmiki i fragmenty reportaży, które pojawiały się w mediach.
Zgromadzeni w sali uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę, o którą wzbogacili się po prezentacji. Grupa projektowa przygotowała bowiem quiz na temat uchodźców, a ochotnicy za każdą poprawną odpowiedź otrzymywali symboliczną nagrodę.
W ramach projektu, uczniowie grupy projektowej wykonali na tablicy SKE ‘Euro’ gazetkę na temat problemu uchodźców, by podzielić się swoją wiedzą w tym temacie z szerszym gronem społeczności szkolnej.