Bezpieczeństwo w sieci
W sieci — podobnie jak w rzeczywistości — należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
Warto przestrzegać 11 poniższych zasad:
1. Jeśli nie masz pewności, z kim rozmawiasz, nie podawaj żadnych informacji na swój temat.
2. Nie zdradzaj innym swoich haseł. Układaj takie, które będą trudne do odgadnięcia. (Nie twoja data urodzenia ani imię!). Zamiast liter możesz wykorzystać cyfry, które są do nich podobne (I = 1, O = 0, A = 4 itp.). Hasło powinno zawierać nie mniej niż 8 znaków, w tym cyfry oraz wielkie litery. W różnych serwisach posługuj się różnymi hasłami.
3. Nie pozwalaj na zapamiętywanie przez przeglądarkę haseł do poczty elektronicznej i serwisów, z których korzystasz — w przeciwnym razie każda osoba pracująca na tym komputerze będzie mogła zalogować się na Twoje konto. Po skończonej pracy wyloguj się — inaczej ktoś może się pod Ciebie podszyć.
4. Jeśli korzystasz z serwisów społecznościowych, zadbaj o odpowiednie ustawienia prywatności. Im mniej informacji udostępniasz osobom postronnym, tym lepiej. Zastanów się, czy na pewno warto z tych serwisów korzystać. Pamiętaj, że zgodnie z regulaminem Facebooka możesz założyć tam konto dopiero po ukończeniu 13. roku życia.
5. Na forach dyskusyjnych czy blogach posługuj się nickiem (pseudonimem), a nie swoim imieniem i nazwiskiem. Unikaj publikowania informacji o sobie w sieci.
6. Nie korzystaj z możliwości automatycznego „oznaczania się” w miejscu pobytu. Ujawnianie swojego miejsca pobytu umożliwia śledzenie, a niekiedy może być nawet niebezpieczne.
7. Zwracaj uwagę na komunikaty pojawiające się w trakcie ściągania gier i aplikacji na telefony komórkowe i smartfony. Możesz się z nich dowiedzieć, do jakich Twoich danych żąda dostępu pobierana usługa. Uważaj, na co wyrażasz zgodę.
8. W razie wątpliwości odnośnie do tego, jak w danej sytuacji postąpić, poproś o radę swoich rodziców lub innych dorosłych, którym ufasz.
9. Pamiętaj, że sieć nie zapomina, zamieszczone w Internecie materiały pozostają tam na zawsze. Dobrze się zastanów zanim cokolwiek umieścisz w Internecie. Jeśli udostępniasz określoną informację w Internecie — tracisz nad nią kontrolę. Dotyczy to nie tylko serwisów społecznościowych, ale praktycznie każdej aktywności w Internecie.
10. Nie umieszczaj żadnych informacji o innych ani zdjęć innych osób bez ich zgody. Możesz ponieść prawne konsekwencje takich działań. Administrator sieci bez trudu ustali z jakiego komputera pliki zostały wysłane.
11. Korzystaj z serwisów edukacyjnych o bezpiecznym i efektywnym korzystaniu z Internetu np. www.sieciaki.pl