Projekt Internetowy Teatr TVP dla szkół
w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łopusznie
Projekt Internetowy Teatr TVP dla szkół wystartował rok temu, dokładnie 29 października 2012r. i ma za sobą 14 transmisji 387tys. widzów, którymi są uczniowie 5 tys. szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich, szczególnie z miejsc, gdzie o stały kontakt z teatrem jest trudno.
Jest to nowatorski pomysł, opierający się na realizacji internetowych transmisji on line przedstawień teatralnych produkowanych przez najznamienitsze ośrodki teatralne w kraju. To oferta skierowana szczególnie do uczniów szkół podstawowych, której celem jest uatrakcyjnienie szkolnych zajęć i rozbudzenie artystycznego smaku dzieci i młodzieży. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają zrealizować te cele szybko i na dużą skalę.
Szkoła nasza uczestniczy w projekcie począwszy od ubiegłego roku szkolnego.Od września 2013r. uczniowie mieli okazję brać udział w kolejnych spektaklach.Pierwszym w tym roku szkolnym spektaklem transmitowanym dnia 20 września 2013 przez wrocławski ośrodek Telewizji Polskiej S.A. była „Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach”. To pierwsze w Polsce – i jak do tej pory jedyne – przedstawienie teatralne o tematyce ekonomicznej przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych. Janek, choć najmłodszy z rodzeństwa, wykazuje najwięcej zdrowego rozsądku, pracowitości i pomysłowości godnej rasowego przedsiębiorcy. Gdy jego rodzina znajdzie się w obliczu wielkiego nieszczęścia tylko on jeden będzie w stanie powstrzymać katastrofę. Kolejny spektakl transmitowany dnia 7 października 2013 to Pantomima „Mikrokosmos” (na motywach „Calineczki” Hansa Christiana Andersena) – przygotowana przez Wrocławski Teatr Pantomimy im. H. Tomaszewskiego.
Christian Andersen napisał Calineczkę poszukując w dziecku, którego metaforą jest dwuipółcentymetrowa dziewczynka, dowodu bezbronności, posłuszeństwa, niewinności; wskazując jednocześnie ogromny wpływ świata zewnętrznego na to, co dzieje się z bohaterem. Mikrokosmos jest swobodną interpretacją tej popularnej baśni. Calineczka jest jedynie pretekstem do zderzenia się z podobnymi wątkami, ale na zasadach, które dyktuje w opowieści bohater ciekawy świata, silny i zdecydowany, dążący do tego, by być sobą i czuć się wolnym. Powodem tej swobodnej interpretacji jest chęć podjęcia dialogu ze stereotypem bohatera dziecięcego, sprowadzonego do postawy bezwolnej, pozbawionej charakteru i wpływu na własny los. Tytuł następnego spektaklu przygotowanego przez Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp. to „Calineczka”.
Ostatnim przedstawieniem, jaki obejrzeli 6 grudnia 2013 najmłodsi uczniowie naszej szkoły to: Brzechwa 2 „Szelmostwa Lisa Witalisa” przygotowany przez Teatr Polski w Bydgoszczy.
Lis-mityczny bohater zbiorowej i dziecięcej wyobraźni w "Szelmostwach lisa Witalisa" – znanej bajce zwierzęcej Jana Brzechwy – jest postacią bezczelnego, choć nie pozbawionego uroku oszusta. Brzechwa urodziwego właściciela "ogona nad ogony" żartobliwie nazwał szelmą i obdarzył sporą dawką sympatii, gdyż Witalis "wprawiał w podziw swoim sprytem, wyrobieniem znakomitym, orientacją doskonałą i dowcipem, jakich mało". I chociaż szelmostwa tytułowego bohatera w finale utworu zostają ukarane, to przecież pozostaje otwarte pytanie o głupotę i naiwność pozostałych leśnych zwierząt. Brzechwa 2, czyli Szelmostwa Lisa Witalisa to kolejna odsłona bajki Brzechwy. "Tańczyć każdy może..." - to motto głównego bohatera. Lis Witalis zostaje liderem swojego zespołu i rozpoczyna podróż pełną przygód.
W projekcie uczestniczyli głównie uczniowie klas I-III szkoły podstawowej, albowiem dla nich głównie przeznaczony był transmitowany repertuar.
Od września br. Projekt realizowany jest w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym (NInA).
Od początku realizację projektu ze strony TVP koordynuje członek Zarządu TVP Marian Zalewski.Koordynatorem Internetowego Teatru dla szkół w OTVP KIELCE jest p. Błaszczyk Paulina i Justyna Kotlińska –Soja.
W szkole koordynuje udział w projekcie wicedyrektor Elżbieta Oleksiewicz przy współpracy opiekunów pracowni komputerowej p. Stanisława Piwowarczyka i Grzegorza Janiszewskiego.
Elżbieta Oleksiewicz
Informacje o przedstawieniach pochodzą z materiałów przesłanych do szkoły przez koordynatorów Internetowego Teatru TVP dla szkół.