„ …w ZS im. Jana Pawła II w Łopusznie”
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
W ubiegłym roku Prezydent Andrzej Duda oraz jego żona Agata Kornhauser - Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w warszawskim Ogrodzie Saskim.
Tegoroczna lektura „Quo vadis” nawiązywała do obchodzonego właśnie „Roku Henryka Sienkiewicza”, ustanowionego przez Sejm i Senat, w związku ze 170 rocznicą urodzin i 100 rocznicą śmierci pisarza. Czytających ww. powieść można było usłyszeć w całym kraju w kilkuset miejscowościach – na ulicach, w parkach, na placach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury.
Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy.
„Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza - została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces
i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.
5 września 2016 r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łopusznie również
czytaliśmy ten piękny utwór prozatorski o głębokiej miłości do Boga i człowieka, o
poświęceniu w imię wiary, o prześladowaniu pierwszych chrześcijan w starożytnym
Rzymie za czasów Nerona.
W tym przedsięwzięciu, którego organizatorami byli: Biblioteka Publiczna w Łopusznie oraz ZS im. Jana Pawła II w Łopusznie, udział wzięli uczniowie naszego gimnazjum oraz ZSP nr 5 w Łopusznie i Gimnazjum w Słupi Koneckiej.
W
nastrój powieści wprowadziło słuchających monumentalne wykonanie przez Michała
Bajora pieśni (w genialnym przejmującym lamencie) „Quo Vadis, Domine?”
Pierwsze fragmenty powieści zinterpretowała Wójt Gminy Łopuszno – Irena
Marcisz, która z wielkim wyczuciem oddała atmosferę toczących się w książce
wydarzeń. Przykuła uwagę słuchaczy, którzy z zapartym tchem chłonęli treść
lektury.
Przygotowani przez polonistki: Katarzynę Włodarczyk i Renatę Polak lektorzy - ubrani w rzymskie togi:
Julita Chruściak, Weronika Kowalczyk, Jakub Dudek (IIIA),
Karol Gutyter, Paulina Barwinska, Wiktoria Bernat (IIIB),
Julia Paszowska (IIIC), Karolina Gawęda (IIC)
wkomponowali się w piękną scenerię pałacu Nerona (również zaaranżowaną przez ww. nauczycielki języka polskiego) i żywiołowo przeczytali jeden z rozdziałów „Quo vadis”. Na chwilę „przenieśli” słuchaczy do starożytnego Rzymu i sprawili, iż poczuli się oni uczestnikami rozgrywającej się akcji.
Wójt Gminy Łopuszno Irena Marcisz podziękowała wszystkim za udział w tak wspaniałej akcji oraz zachęcała zarówno uczniów i dorosłych do częstego czytania książek, zwłaszcza wartościowych , a tych i w naszej, i w obcej literaturze nie brakuje.