13 października 2016 roku w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łopusznie zapanowała szczególnie podniosła atmosfera. Związane to było z uroczystymi obchodami – najpierw „szkolnego”, a potem „gminnego” Dnia Edukacji Narodowej. Święto pracowników oświaty obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
W godzinach przedpołudniowych uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi naszej szkoły zebrali się na sali gimnastycznej, aby uczcić „święto oświaty”. Na początek został wprowadzony sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły Pan Krzysztof Kumański, który złożył podziękowania i życzenia od siebie, a potem odczytał list z życzeniami, jaki przesłała na jego ręce Świętokrzyski Kurator Oświaty Pan Kazimierz Mądzik. Dyrektor K. Kumański wręczył również nagrody wyróżniającym się nauczycielom. Gratulacje oraz podziękowanie za wkładany trud w wychowanie dzieci i młodzieży złożyły – wraz z symbolicznymi wiązankami kwiatów – wiceprzewodniczące Rady Rodziców, Panie: Bożena Chruściak oraz Anna Kaleta. Samorząd Uczniowski Gimnazjum dołączył się do życzeń, które wraz z pięknymi kwiatami przekazał na ręce dyrekcji szkoły .
W dalszej części zaprezentowany został program artystyczny opracowany przez Panie: Wiesławę Król, Wandę Nowak i Katarzynę Włodarczyk. Podopieczni P. W. Król zaprezentowali pięknie wykonanego poloneza. Zadziwili trudnymi figurami oraz godną postawą. Całości dopełniły eleganckie stroje – zwłaszcza „dam”. Starsi artyści przedstawili humorystyczne scenki, w których ukazali „zmagania” nauczycieli z niesfornymi uczniakami; wzbudzili nimi salwy śmiechu i gromkie brawa na widowni. Całość „okraszona” była świetną oprawą muzyczną przygotowaną przez Pana Jarka Gołucha. Piękną scenografię w barwach ciepłej jesieni wykonała Pani Iwona Rydz.
Uroczysty dzień jednak jeszcze się nie skończył.
O godzinie 18.00 rozpoczęły się gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej. Sala gimnastyczna naszej szkoły szybko zapełniła się zacnymi gośćmi. Przybyli do nas nauczyciele, pracownicy administracji oraz obsługi – czynni i emerytowani – ze szkół gminy Łopuszno: ZS im. Jana Pawła II w Łopusznie wraz z filiami w Grabownicy i Lasocinie, ZS w Gnieździskach, SP w Dobrzeszowie wraz z filią w Sarbicach. Swoja obecnością zaszczyciła nas również: Wójt Gminy Łopuszno Irena Marcisz, inicjator gminnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Po przywitaniu gości dyrektor Krzysztof Kumański poprosił wszystkich obecnych na sali o uczczenie minutą ciszy pracowników oświaty naszej gminy, którzy już „odeszli”. Przedstawiciele Gminnego Koła ZNP w Łopusznie złożyli kwiaty pod tablicą poświęconą nauczycielom tajnego nauczania. W dalszej części uroczystości dyrektor ZS im. Jana Pawła II w Łopusznie Krzysztof Kumański złożył życzenia przybyłym nauczycielom, pracownikom administracji, obsługi, emerytom. Podziękował Wójtowi Gminy Łopuszno Irenie Marcisz za zainicjowanie uroczystego spotkania i wręczył jej pamiątkowy puchar. Następnie Pani Wójt wręczyła nagrody dyrektorom szkół i wyróżniającym się nauczycielom. Złożyła życzenia wszelkiej pomyślności oraz sukcesów na niwie zawodowej i prywatnej.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna. Nasi uczniowie zachwycili pięknym tańcem (polonez w wykonaniu maluchów) i rozbawili gości kabaretowym przedstawieniem. Nareszcie „wyszło na jaw”, że dyrekcja i nauczyciele też są nieprzygotowani do zajęć. Szczególne zainteresowanie i wesołość wzbudziła prezentacja różnic między uczniami i nauczycielami – od wyglądu począwszy, na zachowaniu skończywszy.
Goście zostali poczęstowani obiadem, a następnie zagrał zespół muzyczny, zapraszając wszystkich do wspólnej zabawy. Jedni skorzystali z zaproszenia, inni gromadzili się w grupach znajomych i wspominali „dawne czasy”. Nikt z pewnością się nie nudził. Na twarzach obecnych widać było radość i wzruszenie. Młode pokolenie pracowników szkół mogło spotkać się ze starszymi koleżankami i kolegami, wymienić życzliwe uwagi, podzielić się wrażeniami czy doświadczeniami.
Na nowo - „żywe” stały się słowa:
„Całe życie jest szkołą”.
Jeszcze bardziej aktualne jest twierdzenie:
Nauczyciel… to przewodnik i lider, sternik łodzi. Jednakże energia, która tę łódź napędza, musi pochodzić od uczących się.