Mirosława Truchta-Nowicka – ur. w 1966, absolwentka Instytutu Artystycznego WSP – obecnie Akademia Jana Długosza w Częstochowie; dyplom na Wydziale Projektowania Plastycznego u prof. Jerzego F. Sztuki i prof. Wernera Lubasa. Po studiach zajmowała się malarstwem, projektowaniem i ilustracją. Od kilku lat głównym środkiem jej wypowiedzi artystycznej jest Lalka-Rzeźba. Pracuje w wyjątkowym surowcu, jakim jest papier. A inspiracją jest człowiek i jego przestrzeń z wielowiekową tradycją w szerokim kontekście. Pracowała w łódzkim Teatrze Lalki i Aktora „Pinokio” i tutaj wkroczyła w magiczny świat lalki. Pierwsze kolekcje papierowych figur związane są z literaturą. Kolejne rzeźby inspirowane były kulturą Japonii. Od 2009 roku lalki-rzeźby z papieru uczestniczą w licznych wystawach zbiorowych, indywidualnych, prezentowane są na festiwalach w kraju i zagranicą.
Rzeźba to jedna z dziedzin sztuk plastycznych. Można je tworzyć w różnych materiałach. Najpopularniejsze to kamień, drewno, gips, brąz. Wybór materiału warunkuje sposób tworzenia. Dla artystki Mirosławy Truchty- Nowickiej materiałem rzeźbiarskim jest papier- szary, pakowy, biały, czerpany oraz makulatura. Pani Mirosława opracowała własną technikę przycinania, formowania, sklejania papieru. Papierowe dzieła to warstwy papieru, skrawki, sznurki składające się na rzeźbę. Oglądając prace rzeźbiarki podziwiamy całościowy efekt zabiegów twórczych, umiejętność i talent artystki. Widzimy prace szalenie delikatne i ulotne, wiotkie i zwiewne. Papierowe lalki sprawiają radość swoim kształtem, finezją, lekkością – przyjemnie się na nie patrzy. Odsyłają nas jednocześnie w jakieś dalekie krainy dziecięcych marzeń albo kulturowych mitów i odwołań. Ich figlarność i słodycz nabiera posmaku czegoś nieodgadnionego, niepokojącego, tajemniczego.
Młodzież klas trzecich Gimnazjum wraz z p. Bogumiłą Kamińską oraz p. Moniką Obierzyńską oglądając wystawę pt.,, Czułość” w Galerii Sztuki Współczesnej ,, Winda” w Kielcach.