Recykling-jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów.
Zasadą działania recyklingu jest maksymalizacja ponownego wykorzystania materiałów odpadowych, z uwzględnieniem minimalizacji nakładów na ich przetworzenie, przez co chronione są surowce naturaln
Upcycling, czyli coś z niczego. Najprościej mówiąc, upcycling to tworzenie przedmiotów użytecznych z rzeczy starych i niepotrzebnych. -przetwarzanie śmieci w celach artystycznych. Hitem upcyclingowego designu są na przykład meble oraz dodatki z palet. Powstają z nich podstawy i ramy łóżka, siedziska, kanapy czy stoliki. W podobny sposób wykorzystywane są skrzynki po owocach, które posłużyć mogą jako donice na kwiaty czy półki na książki. Pomysłów na tego typu dekoracje jest całe mnóstwo – lampa z bębna starej pralki, huśtawka z opony samochodowej, tablica z korków po winie, lustro z rakiety tenisowej, wazon z butelki…Ogranicza nas tu wyłącznie wyobraźnia.
FundacjA VIVE Serce Dzieciom i Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach, pod patronatem Kuratorium Oświaty w Kielcach ogłosiła konkurs „Recycling na miarę. 4 pory roku”
Ideą projektu jest rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej możliwości powtórnego wykorzystania materiałów tekstylnych oraz zachęcenie do kreatywnego podejścia do recyclingu. Konkurs „Recycling na miarę. 4 pory roku” jest częścią szerszego nurtu mającego na celu pokazanie różnych możliwości wtórnego przetwarzania materiałów tekstylnych.
Dnia 22.02. 2017 r. Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego zorganizował warsztaty dla młodych plastyków z województwa świętokrzyskiego- 30 szkół - 120 uczniów. Gimnazjum w Zespole Szkól im. Jana Pawła II w Łopusznie reprezentowały: Justyna Stępień kl. III C, Roksana Dzwonek kl. III C, Julia Majka kl. III B oraz Paulina Barwińska kl. III B( pod opieką plastyka Bogumiły Kamińskiej).
Spotkanie rozpoczęło się krótką prelekcją na temat przetwarzania i wykorzystywania materiałów odpadowych i nadawania im „nowego życia”.
Uczestnicy podzieleni byli na grupy i pracowali w 10 pracowniach. W tworzeniu dzieł pomagali im nauczyciele i uczniowie Plastyka. Celem działań młodych artystów było stworzenie obrazów dotyczących czterech pór roku. Każda pracownia miała inne zadanie-prezentowała inną formę pracy. Podczas zajęć panowała niesamowicie twórcza atmosfera,. Młodzi artyści i ich opiekunowie zanurzali się w stosach materiałów tekstylnych, poszukując odpowiedniego koloru, ciekawej struktury i faktury pasujących do ich dzieł. Materiały przekazała firma VIVE Textile Recycling,
Efektem zmagań artystycznych były: kolorowe motyle, lalki, wianki, sześciany jako formy przestrzenne utrzymane w tonacji barw ciepłych i zimnych.
Nasze uczennice oraz uczniowie z Małogoszcza, Kielc z ZSO Nr 6 i ze Złotej otrzymali zadanie wykonania pracy w technice patchworku.
Patchworkowe obrazy na styropianach zrobiły największą furorę. Jury jednogłośnie wyłoniło najlepszą pracownię .Młodzi artyści otrzymali atrakcyjne nagrody od VIVE Profit Center.
Wszystkie dzieła wyeksponowano w jednej sali, w której na zakończenie spotkali się młodzi artyści, organizatorzy oraz zaproszeni goście. Każda szkoła otrzymała po 40 kilogramów tekstyliów na prace konkursowe , na które organizatorzy czekać będą do 26 maja 2017.
Wizyta w kieleckim Plastyku, udział w warsztatach to świetna przygoda oraz wspaniałe doświadczenie artystyczne.
Bogumiła Kamińska