,, Jest taki dzień, bardzo ciepły choć grudniowy;
dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory…”
Tymi słowami współczesnej kolędy dyrektor szkoły mgr Krzysztof Kumański rozpoczął uroczyste spotkanie całej społeczności szkolnej w dn. 22. XII. 2016r. z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wśród wielkiej szkolnej rodziny znaleźli się też zaproszeni goście, serdecznie powitani przez pana dyrektora. Byli nimi : ks. dziekan Ireneusz Jakusik, zastępca wójta p. Wiesław Gałka, kierownik GOK w Łopusznie – p. Barbara Pawelczyk, wikary parafii Łopuszno - ks. Dariusz Węgrzyn.
Całą salę gimnastyczną wypełnili uczniowie: od przedszkolaków po gimnazjalistów ze swoimi wychowawcami, nauczycielami i rodzicami. Wszyscy z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie jasełek.
Hasło tegorocznego przedstawienia ,,Jezus – Książę Pokoju” to odpowiedź na toczące się wojny na świecie i wołanie o pokój do Bożej Dzieciny. Ze sceny wprowadzającej w treść bożonarodzeniowej inscenizacji uczniowie dowiedzieli się kim byli Trzej Mędrcy, ilu ich było, jakie dary przynieśli Jezusowi i w której Ewangelii możemy o nich przeczytać.
W scenie z pałacu Heroda zobaczyliśmy króla opętanego żądzą władzy, mordującego swych poddanych. Symbolikę tego stanu ducha władcy oddał taniec dziewcząt ubranych na czarno, z których każda uosabiała jeden z grzechów głównych. „Herod wpadł w sidła zła, w sidła zła on wpadł” - to końcowe słowa, podczas których szatan zarzucił sieć na Heroda, ukazując jego pogrążenie w grzechu i ciemności.
W scenie pasterskiej uwagę wszystkich przykuła „gadająca czarna owca”, która wystraszyła czuwającego pasterza i zapowiedziała rzeczy niebywałe. Po kołysance wyśpiewanej przez Maryję, gdy Dzieciątko nie chciało zasnąć, pasterze jak co roku zabawiali wszystkich pięknym tańcem, nagrodzonym gromkimi oklaskami.
Nowością w tegorocznych jasełkach była postać Jezusa, którego Święta Rodzina przyprowadziła do stajenki, aby pokazać mu miejsce narodzenia. Rolę tę odegrał chłopiec z kl. III szkoły podstawowej.
Trzej Mędrcy po wizycie w pałacu Heroda przybyli do Świętej Rodziny bez darów, ale z biednymi dziećmi z różnych stron świata, którym rozdali swoje kosztowności. Ten symbol misyjny świadomie wprowadzony do jasełek miał za zadanie uwrażliwić widzów na problemy współczesnego świata. Dzieci z Afryki do pustych dzbanów dostały wodę. Dzieci z Azji wykorzystywane do ciężkiej pracy ucieszyły się z zabawek. Dzieci cierpiące głód otrzymały symboliczny chleb, a te dotknięte chorobami i cierpieniem uleczyła lekarka. W tle tej sceny „otulonej” przejmującą piosenką „Ratuj dzieci” można było zobaczyć plakaty z napisami wybranych uczynków miłosierdzia np. : „ Głodnych nakarmić”.
Finałowa scena jasełek to świętowanie pierwszych narodzin Jezusa z … tortem. Biało – czerwony tort w kształcie konturów Polski wniosła para książęca : Mieszko I i Dobrawa, co stanowiło nawiązanie do obchodzonej w tym roku 1050 rocznicy chrztu Polski czyli wejścia do rodziny wyznawców Chrystusa.
Po złożonych życzeniach przez parę książęcą, na tle „ Pastorałki do sumienia” anioły ze stajenki wyruszyły z koszami prezentów, wykonanych przez s. Barbarę aby rozdać je zaproszonym gościom, dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły.
W atmosferze refleksji, z brzmiącymi w sercach życzeniami od ks. dziekana i zastępcy wójta wszyscy w radości udali się do domów, aby rozpocząć świętowanie Bożego Narodzenia.