Po tej katyńskiej nocy...
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy...
(M. Hemar ,,Katyń”)
Ogólnopolski sukces plastyczny naszej uczennicy
W niedzielę - 5 listopada 2017 r. w Muzeum Katyńskim w Warszawie odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej połączony z uroczystym wręczeniem statuetek i nagród rzeczowych autorom najlepszych prac nadesłanych na Ogólnopolski Konkurs Plakatu „Katyń-pamiętam.PL”.
Wyżej wymieniony konkurs zorganizowany został przez Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza w Warszawie. Tematyką plakatu było upamiętnienie i upowszechnienie wiedzy o Zbrodni Katyńskiej. Konkurs ogłoszono w trzech kategoriach wiekowych.
Wśród laureatów swojej kategorii znalazła się uczennica gimnazjum przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie - Dominika Wawrzoła z klasy II C.
Wyróżnionym uczestnikom konkursu nagrody wręczali: przewodnicząca jury - Justyna Czerniakowska z Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, kierownik Muzeum Katyńskiego - Ewa Kowalska, prezes Stowarzyszenia Parafiada - O. Tomasz Olczak.
Wernisaż zaszczycili swoją obecnością Sławomir Frątczak – dyrektor Departamentu Edukacji i Dziedzictwa MON, przedstawiciele Komendy Głównej Policji oraz prezesi i przedstawiciele Rodzin Katyńskich i Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939.
Na uroczystość wręczenia nagród zaproszeni zostali: rodzina laureatki, dyrektor SP im. Jana Pawła II w Łopusznie p. Krzysztof Kumański oraz nauczycielka plastyki Bogumiła Kamińska. Uczestnicy wernisażu mogli obejrzeć najwyżej ocenione plakaty oraz zwiedzić Muzeum Katyńskie.
Wystawie towarzyszył katalog z publikacją zwycięskich plakatów.
,, Katyń –pamiętamy .PL”
O konkursie i projekcie przewodnicząca Jury Justyna Czerniakowska oraz koordynator projektu Małgorzata Włodarczyk:
W tematyce konkursu przed uczestnikami zostało postawione trudne zadanie - prawda historyczna, bolesna przeszłość, ludobójstwo i pamięć o tym, co wydarzyło się w Katyniu. Okazało się, że młodzi twórcy potrafią odważnie podejść do tak trudnych kwestii, używając różnych środków wyrazu. Jest nadzieja, że autorzy prac nie zgubią tego stanu ducha - szczerości, bezkompromisowości – tego, co zawsze pozostaje wartością dobrej sztuki.
Plakat to specyficzna forma grafiki posługująca się wyjątkowym językiem wizualnym, ma on ogromną siłę przekazu. Powinien przekazywać informację za pomocą skrótu myślowego, metafory, przenośni wyrażonej kolorem, kompozycją, symboliką. Aby znaleźć ten klucz, konieczne jest zagłębienie się, osobiste ,,przeżycie” tematu. Realizacja projektu , plakat – artyzm i sztuka przekazu” przyczyniła się do upamiętnienia kolejnych Ofiar Zbrodni Katyńskiej w ramach programu ,,Katyń …ocalić od zapomnienia”.
Nauczyciel plastyki Bogumiła Kamińska