Dnia 16 XI 17r. Uczniowie kl. V a zwiedzili Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku- Kamiennej. Nazwa upamiętnia organizację konspiracyjną ,,Orzeł Biały’’ która powstała na początku II wojny światowej. Niemcy większość członków zdekonspirowali i zamordowali w 1940 roku. Rozpoczęliśmy od oglądania mundurów z czasów obu wojen światowych i okresu powojennego. Są to oryginały lub kopie (polskie, niemieckie, francuskie, angielskie). Zobaczyliśmy co zawierał niezbędnik żołnierza (menażka, łyżko-widelec).Uczniowie dowiedzieli się też jak żołnierze uzdatniali wodę do picia w warunkach frontowych. Zachwyt wzbudził motocykl K -750, potocznie nazywany ,,Kaśka’’. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja broni zawierająca takie eksponaty jak: Mauser C 96, niemiecki automat STG 44, rewolwery, parabellum (posługiwał się takim Hans Klos w serialu ,, Stawka większa niż życie’’). Część wystawy poświęcona była partyzantom (zawierała m.in. drukarnie , powielacze, pieczęcie, broń). W pociskowni prezentowano różnego rodzaju amunicję.
Ekspozycję plenerową tworzył sprzęt bojowy: samoloty, haubice, armaty, moździerze, czołgi (T-34- taki typ zagrał ,,Rudego’’ w serialu ,,Czterej pancerni i pies”), wozy pogotowia technicznego, piec chlebowy na kołach, kuchnie polowe. Uczniowie chętnie oglądali samoloty wojsk powietrzno-desantowych: Mig-21 nazywany potocznie ,,Ołówkiem’’, Lim-5 produkowany w Mielcu. Radziecki Ił-14 zwiedziliśmy wchodząc do środka. Uczniowie mieli możliwość zasiąść za sterami w kabinie pilotów. Oglądaliśmy także wyrzutnie rakiet i słynne ,,Katiusze’’. Uwagę zwrócił kuter torpedowy ORP ,,Odważny’’. Następnie udaliśmy się na warsztaty do muzeum. Uczniowie brali udział w zajęciach składających się z trzech części.
Pierwsze z nich - Harcerska poczta polowa – polegała na szukaniu sposobu na doręczenie poczty do oddziału. Druga - Gamebook: Historia małego powstańca – to rodzaj gry, w której każdy rozdział kończy się podjęciem jakiejś decyzji. W zależności od tego co się wybierze, przechodzi się do określonego rozdziału. Uczestniczy stają się jednocześnie bohaterami powieści mając wpływ na dalsze losy. Ostatnie zajęcia- Szpital polowy – polegały na udzieleniu pierwszej pomocy misiowi Otto, który opowiadał o II wojnie światowej. Uczniowie mogli zobaczyć wyposażenie medyczne sanitariuszy w czasie wojny.
Wycieczka okazała się wciągającą przygodą i ciekawą lekcją historii. Dzieci wykazały duże zainteresowanie obiektami i eksponatami. Wiele z nich widziało w filmach lub podręcznikach. Mogły teraz zobaczyć je na żywo, dotknąć i zrobić zdjęcie. Było to wszystko możliwe dzięki p. Piotrowi Sasalowi - przewodnikowi po muzeum i p. Katarzynie Ziomek - edukatorowi, którym dziękujemy za profesjonalne pokazanie zbiorów i atrakcyjne przeprowadzenie warsztatów.
Opiekunowie: A. Łapot, I. Rydz.