,,Wilk’’ pamięci Zbigniewa Kruszelnickiego - prawdziwego polskiego bohatera

2017-12-14

10 grudnia w Szkole Podstawowej w Łopusznie odbyła się projekcja  filmu poświęconego mało znanej postaci z okresu II wojny światowej  - Zbigniewowi  Kruszelnickiemu  ps. ,,Wilk’’.  Obraz w reżyserii Dionizego Krawczyńskiego został nakręcony przez członków Stowarzyszenia  Rekonstrukcji   Historycznych ,,Jodła” .                                                                                               

Na wstępie reżyser  opowiedział  o  genezie powstania filmu, aktorach (skąd pochodzili, czym zajmują się na co dzień) i różnych trudnościach, które ekipa musiała pokonać podczas kręcenia filmu. Podkreślił entuzjazm i zaangażowanie aktorów będących amatorami (uczniami, nauczycielami, pracownikami różnych firm).                                                                

Film  kręcono w różnych miejscach naszego województwa, w tym również w Łopusznie. Rolę Kielc odegrały  Radoszyce. Wzruszające sceny rozegrały się w Bobrzy  koło Kielc, Tokarni, Małogoszczy, Ludyni, nad Wierną Rzeką.  Reżyser filmu wiernie odtworzył historię młodego bohatera, zapomnianej a pięknej postaci polskiej historii.                                                              

 Po projekcji filmu reżyser szczegółowo i wyczerpująco odpowiadał na pytania widzów. Film wywołał wzruszenie. Oglądający nie ukrywali podziwu dla reżysera i całej 65 osobowej ekipy filmowców – amatorów. 

Kim był Wilk,  młody bohater filmu? Harcerzem i maturzystą z 1939roku. Gdy wybuchła wojna mieszkał w Ludyni (1939 – 1940), a potem w Kielcach (1940 – 1944). Wstąpił do Związku Walki Zbrojnej. W 1942 roku ukończył tajną szkołę podchorążych w Warszawie. W listopadzie 1943 roku został skierowany do oddziału dywersyjnego Obwodu Kieleckiego AK dowodzonego przez podporucznika Józefa Mikołajczyka ps. „Marcin”. Kiedy Mikołajczyk zginął,  decyzją Komendy Obwodu Kieleckiego AK z 5 lutego 1944 roku dowódcą oddziału został Kruszelnicki.

 Zasłynął głównie z akcji na Czerwonej Górze 31 maja 1944 roku, gdzie razem z 26 ludźmi z oddziału przechwycił broń oraz listę 224 osób przeznaczonych do aresztowania. W wyniku akcji zastrzelono 2 wyższych oficerów gestapo  z Radomia.

Zbigniew Kruszelnicki poległ 5 czerwca 1944 roku w Miedzianej Górze podczas próby zdobycia niemieckiego samochodu wojskowego. Wraz z nim polegli Maciej Jeziorowski ps. „Długi” oraz Witold Sobierajski ps. „Czarny”.

Wilk został pośmiertnie awansowany do stopnia podporucznika i odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Warto obejrzeć ten film, który pokazuje, że ziemia kielecka była ważnym teatrem II wojny światowej, że wielu młodych ludzi nie wahało się walczyć w obronie Ojczyzny.

Film dostępny jest na stronie internetowej youtube.

 

Andrzej Łapot, Marek Zimny

(W artykule wykorzystano informacje z Wikipedii)

 

Data wprowadzenia 2017-12-14 23:36:50, ilość odsłon 673
skup aut gdynia
 
dieta pudełkowa Kielce
 
mieszkania kielce
 
dobre wino kraków