„Z palmą na czele”

2018-03-21

Palma wielkanocna święcona jest w Niedzielę Palmową na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Gdy wjeżdżał na osiołku do miasta, mieszkańcy rzucali mu pod nogi płaszcze oraz gałęzie palmy. Palmy wielkanocne są tradycyjnym symbolem Niedzieli Palmowej               w Kościele katolickim.  Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.

Dzisiaj większość osób kupuje gotowe palemki (własnoręcznie przygotowuje się je jeszcze na wsiach czy w górach). Te najbardziej popularne, kolorowe, misternie uplecione           z suszonych kwiatów i traw, to palemki "wileńskie". Najwięcej jest ich na straganach, gdzie można kupić różnorodnie ozdobione symboliczne gałązki. Najtańsze, 30-centymetrowe, kosztują złotówkę. Trudno się więc dziwić, że zwyczaj samodzielnego przygotowania palmy odchodzi w przeszłość.

Aby nam - młodym ludziom - przybliżyć tę tradycję, w  miniony wtorek i w środę uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach pod nazwą ,, Robimy tradycyjne palmy wielkanocne”. W pierwszym dniu warsztaty poprowadziły Panie  z Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznie Małgorzata Soboń oraz Pani Angelika Palacz. W drugim dniu, ku naszej wielkiej radości, zaproszenie na warsztaty przyjęły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lasocinie: Joanna Bałasińska, Zdzisława Wertka Ewa Tkacz, Eleonora Wertka oraz  Pani Agnieszka Przepióra kierownik Fili w Lasocinie.

Seniorki  przybliżyły nam zwyczaje i ludowe wierzenia związane z palmą wielkanocną.  Uczniowie dowiedzieli się, że poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed urokami, ogniem i wszelkim złem,  a wystawiana podczas burzy w oknie osłania dom przed piorunem. Połykanie bazi zapobiega bólom gardła i głowy, a sproszkowane kotki dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą, ,,Poświęconą palmą należy pokropić rodzinę, co zabezpieczy ją przed chorobami i głodem”,  mówiła Pani Eleonora Wertka.

Uczestnicy warsztatów poznali technikę zaplatania elementów składowych palmy -od góry w dół i coraz niżej. W trzpień palmy wplatali wyłącznie naturalne elementy: bazie,  bukszpan , trawy,  a także kolorowe, ręcznie robione kwiaty z krepiny i bibuły. Wysiłek był wielki, ale efekty  niesamowicie zadawalające. Nie tylko uczniowie, ale również panie wicedyrektorki były ogromnie zainteresowane prezentacją umiejętności członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Lasocinie. Uczyły się razem z nami nowych, ciekawych wzorów kwiatów i innych motywów świątecznych. Wiele wynieśliśmy z tego spotkania. Był to czas z pewnością efektywnie i mile spędzony - mimo niesamowicie „artystycznego” bałaganu. Każda wykonana przez nas palma była inna, każda  - z osobna robiła wielkie wrażenie, każda była . .., po prostu, wspaniała!

Na pewno takie warsztaty są jak najbardziej potrzebne; te – na nowo przybliżyły nam piękną tradycję związaną z palmami wielkanocnymi, a także zachęciły nas do kultywowania tego zwyczaju i do dbałości o to, aby nie odszedł w zapomnienie.

Dziękujemy wszystkim za niezwykłe spotkanie, okazaną pomoc oraz przekazanie nam swoich cennych uwag dotyczących sztuki robienia palm. Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania za serdeczną, miłą atmosferę, która wprowadziła nas wszystkich w przedświąteczny nastrój.

 Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego

 Karolina Wawrzeńczyk

 

Data wprowadzenia 2018-03-21 15:35:43, ilość odsłon 741
skup aut gdynia
 
dieta pudełkowa Kielce
 
mieszkania kielce
 
dobre wino kraków