Podsumowanie Szkolnego Tygodnia Profilaktyki
W dniach 14.05.2018r. – 18.05.2018r. obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Profilaktyki. W tym roku wszelkie działania przebiegały pod hasłem „Moda na tolerancję”.
W działania profilaktyczne została zaangażowana każda klasa. Odbyły się liczne pogadanki, prelekcje, konkursy, zawody, prezentacje filmów, spotkania z ciekawymi ludźmi. Na zajęciach lekcyjnych rozmawiano o tolerancji, szacunku, zaufaniu, a także dyskryminacji i braku akceptacji. Duży nacisk został położony na problem niepełnosprawności. Uczniowie klas I-III przygotowali łańcuch tolerancji, którym ozdobiono korytarz szkolny na I piętrze. Na ścianach zawisły serca z hasłami związanymi z tolerancją. Uczniowie klasy IVd stworzyli „Drzewko życzliwości”.
W środę Szkolny Klub Wolontariatu wraz z Samorządem Uczniowskim zorganizował – Dzień Dobrych Uczynków -„Zrób coś dobrego dla swego bliźniego”. Wolontariusze częstowali cukierkami dzieci w oddziałach przedszkolnych i klasach I-III w zamian za dobry uczynek. Na korytarzu szkolnym była możliwość wylosowania karteczki
z dobrym uczynkiem, który należało wykonać w szkole wobec kolegi, nauczyciela, czy pracownika obsługi. Ten dzień był szczególnie miły i każdy spotkał się z wyrazami sympatii i życzliwości.
W dniu 18.05.2018r. zorganizowano podsumowanie tegorocznego Tygodnia Profilaktyki. Pedagog szkolny I. Picheta podkreśliła ogromne znaczenie tolerancji
w naszym życiu. Tolerancja to zachowanie zakładające poszanowanie poglądów innych. To szacunek, akceptacja, uznanie. Pedagog zwróciła uwagę na to, że jeśli sami chcemy być tolerowani, to musimy nauczyć się tolerować innych. Powinniśmy być tolerancyjni wobec drugiego człowieka, niezależnie od jego koloru skóry, narodowości, sposobu ubierania się, światopoglądu, stylu życia itp. Nikt nie chciałby, aby wytykano go palcami, tylko dlatego, że czymś się różni. Pedagog zwróciła uwagę, że tolerancja też ma swoje granice. Bezwarunkowo nie możemy tolerować agresji, chamstwa, wulgarności. Poprosiła, aby nie pozostawać obojętnym jeżeli widzimy, że komuś dzieje się krzywda, ktoś komuś dokucza lub wyśmiewa kogoś. Takie zachowania należy zgłaszać nauczycielom, wychowawcom oraz rodzicom. Ważne, by mieć przy boku kogoś, kto nam pomoże i będzie nas wspierał. Podczas podsumowania szkolnego Tygodnia Profilaktyki głos zabrali zaproszeni goście: podopieczni „Fundacji z Uśmiechem” z Józefiny. Opowiedzieli oni o problemach w codziennym funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych.
W ramach podsumowania Szkolnego Tygodnia Profilaktyki uczniowie kl. 3a, pod kierunkiem p. W. Nowak przygotowali przedstawienie p.t. „Przyjaciele Czerwonego Kapturka”. Na zakończenie spotkania tanecznie zaprezentowały się starsze i młodsze uczennice naszej szkoły, przygotowane przez p. M. Soboń.
Rozstrzygnięto konkursy:
1. Konkurs plastyczny w klasach I-III „Sztuka tolerancji”
· I miejsce Weronika Pietrasiewicz kl. Ia
Maks Kramarczuk kl. IIIc
· II miejsce Wojciech Dedek kl. Ib
Maria Pniewska kl. IIIb
· III miejsce Julia Czeszek kl. II
2. Konkurs w klasie IV b na hasło dotyczące tolerancji wobec ludzi o innym kolorze skóry
Wyróżnieni:
Dzwonek Amelia
Palacz Wiktoria
Przywała Adrian
Marszałek Joanna
Obierzyński Jakub
Rowiński Michał
Zbroszczyk Amelia
Stępień Paweł
Ogonowska Wioletta
Piec Aleksandra
Stępień Jakub
3. Konkurs „Szkolny Poliglota”
· I miejsce Kacper Pęczkiewicz – kl. IIC
· II miejsce Daria Piersiak – kl. IIIC
· III miejsce Małgorzata Resiak– kl. IIIA
4. Konkurs fotograficzny „Zwierzaki w obiektywie”
· I miejsce Justyna Picheta – kl. IIB
· II miejsce Katarzyna Soboń – kl. IIB
· III miejsce Justyna Picheta – kl. IIB
· Wyróżnienie: Katarzyna Toporek – kl. IIB
Gratulujemy zwycięzcom!
Działania profilaktyczne w ramach Szkolnego Tygodnia Profilaktyki wsparli finansowo: Wójt Gminy p. Irena Marcisz, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łopusznie oraz Rada Rodziców.