W Polsce i na świecie jest ponad tysiąc placówek oświatowych, których patronem jest święty Jan Paweł II. Placówki te tworzą swoistą rodzinę, która raz w roku spotyka się na Jasnej Górze w tygodniu poprzedzającym Dzień Papieski. Jan Paweł II wskazywał, że na Jasnej Górze bije serce narodu i to tu należy przyprowadzać młodych ludzi, by uczyli się zawierzać swoje trudne sprawy i spotykali się z Jezusem.
W tym roku spotkanie odbyło się 10 października pod hasłem „Wstańcie, chodźmy”. Przybyli na nie uczniowie z ponad 250 szkół z Polski oraz z Litwy i Białorusi razem z nauczycielami, dyrekcją, katechetami tworząc radosną, 10 - tysięczną grupę.
Nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły. Przybyliśmy na Jasną Górę w liczbie 50 uczestników wraz z pocztem sztandarowym i opiekunami: panią wicedyrektor Teresą Mazur, s. Barbarą Okła, p. Wioletą Stachura i p. Jolantą Szczerek.
Centrum uroczystości stanowiła Msza św. pod przewodnictwem biskupa radomskiego ks. Henryka Tomasika. W czasie homilii biskup Tomasik nawiązał do znaczenia słów „Wstańcie, chodźmy”. Przypomniał, czym te słowa były w czasie pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski i jakie przesłanie niosą teraz, szczególnie dla ludzi młodych. Bezpośrednio po Mszy Świętej nastąpił akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski, a po nim odczytany został list do papieża Franciszka. Spotkanie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem hymnu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
Rodzina Szkół im. Jana Pawła II ściśle współpracuje z Fundacją Dzieło Nowego Tysiąclecia wspierającą uzdolnionych młodych ludzi. Uczniowie są pierwszymi wolontariuszami angażującymi się w różne przedsięwzięcia.
Jasnogórskiej pielgrzymce też towarzyszą inicjatywy przypominające o praktycznej miłości bliźniego. W Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym młodzi uczestnicy pielgrzymki zbierali fundusze m.in. na budowę i wyposażenie szkoły w Togo.
Po spotkaniu pielgrzymkowym na Wałach Jasnogórskich, po sytym obiedzie w Domu Pielgrzyma uczniowie naszej szkoły udali się na wystawę „Śladami Jezusa”. Dzięki multimedialnym projekcjom mogliśmy odbyć interaktywną podróż do Jerozolimy sprzed 2000 lat. Odwiedziliśmy miejsca, w których dokonała się śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Zobaczyliśmy to, co pozostało po tych wydarzeniach. Poznaliśmy historię ludzi, dzięki którym do dziś istnieje bazylika Bożego Grobu. Zobaczyliśmy Judaszowe srebrniki, koronę cierniową , włócznię, która przebiła bok Jezusa, gwoździe. Każdy uczeń miał możliwość zostawić swój ślad w postaci krzyżyka przyklejonego do imitacji ściany świątyni jerozolimskiej. To była prawdziwa pielgrzymka śladami Chrystusa, która na zawsze pozostaje w pamięci i skłania do refleksji.