12 października 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie zapanowała szczególnie podniosła atmosfera. Związane to było z uroczystymi obchodami – najpierw „szkolnego”, a potem „gminnego” Dnia Edukacji Narodowej. Święto pracowników oświaty obchodzone jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, utworzonej 14 października 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
W godzinach przedpołudniowych uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi naszej szkoły zebrali się na sali gimnastycznej, aby uczcić „święto oświaty”. Na początek został wprowadzony sztandar szkoły i odśpiewano hymn państwowy. Głos zabrał dyrektor SP im. Jana Pawła II w Łopusznie Krzysztof Kumański, który złożył podziękowania i życzenia wszystkim pracownikom oświaty. Wręczył również nagrody wyróżniającym się nauczycielom. Podziękowanie za wkładany trud w wychowanie dzieci i młodzieży złożyli – wraz z symbolicznymi wiązankami kwiatów – Przewodnicząca Rady Rodziców Anna Perz oraz zastępca Anna Kaleta. Samorząd Uczniowski szkoły dołączył się do życzeń, a Zarząd SU oraz Szkolne Koło Wolontariatu wręczyli dyrekcji szkoły, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi symboliczne piernikowe serduszka opatrzone motywem Serce dla serca.
W dalszej części zaprezentowany został program artystyczny opracowany przez Panią Katarzynę Kumańską i Pana Stanisława Piwowarczyka. Szkolni artyści przedstawili humorystyczną wersję „Czerwonego Kapturka” mocno uwspółcześnioną. Co rusz, wśród widowni wybuchały salwy śmiechu i gromkie brawa. Całość „okraszona” była świetną oprawą muzyczną przygotowaną przez Pana Jarka Gołucha. Piękną scenografię w barwach ciepłej jesieni wykonała Pani Iwona Rydz.
Uroczysty dzień jednak jeszcze się nie skończył.
O godzinie 17.30 rozpoczęły się gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej, które już po raz czwarty zainicjowała wójt gminy Łopuszno Irena Marcisz. Sala gimnastyczna naszej szkoły szybko zapełniła się zacnymi gośćmi. Przybyli do nas nauczyciele, pracownicy administracji oraz obsługi – czynni i emerytowani – ze szkół gminy Łopuszno: SP im. Jana Pawła II w Łopusznie wraz z filiami w Grabownicy i Lasocinie, SP im. Stefana Żeromskiego w Gnieździskach, SP w Dobrzeszowie wraz z filią w Sarbicach. Gościnnie zawitali do nas nauczyciele wraz z dyrekcją Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie oraz kierownik Gminnego Żłobka w Łopusznie ze swoimi pracownikami. Swoją obecnością zaszczycił też proboszcz naszej parafii Ksiądz Dziekan Ireneusz Jakusik.
Po przywitaniu gości dyrektor Krzysztof Kumański poprosił wszystkich obecnych na sali o uczczenie minutą ciszy pracowników oświaty naszej gminy, którzy już „odeszli”. Reprezentacja pedagogów złożyła kwiaty pod tablicą poświęconą nauczycielom tajnego nauczania. W dalszej części uroczystości dyrektor SP im. Jana Pawła II w Łopusznie Krzysztof Kumański nakreślił kierunki pracy i rozwoju szkoły oraz złożył życzenia przybyłym nauczycielom, pracownikom administracji, obsługi, emerytom. Podziękował wójtowi gminy Łopuszno Irenie Marcisz za zainicjowanie uroczystego spotkania. Następnie wójt gminy Irena Marcisz wręczyła nagrody dyrektorom szkół i wyróżniającym się nauczycielom. Złożyła życzenia wszelkiej pomyślności oraz sukcesów na niwie zawodowej i prywatnej.
Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna: młodzież Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie zaprezentowała program zatytułowany W rocznicę wesela, oparty na fragmentach Ślubów panieńskich Aleksandra Fredry, Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, Pana Wołodyjowskiego Henryka Sienkiewicza, Nocy i dni Marii Dąbrowskiej - świetnie zaaranżowanych (muzyka – taniec – słowo) i równie świetnie przedstawionych przez uczniów „Pałacu”. Widowisko przygotowały Panie – Marzena Satalecka i Aneta Węgrzyn. Występ młodych artystów stał naprawdę na wysokim poziomie, przykuwając uwagę zebranych gości. Nagrodzono go gromkimi brawami.
Przybyli na uroczystość goście zostali poczęstowani obiadem, po którym gromadzili się w grupach znajomych i wspominali „dawne czasy”. Nikt z pewnością się nie nudził. Na twarzach obecnych widać było radość i wzruszenie. Młode pokolenie pracowników szkół mogło spotkać się ze starszymi koleżankami i kolegami, wymienić życzliwe uwagi, podzielić się wrażeniami czy doświadczeniami.
Na nowo - „żywe” stały się słowa: „Nauczycielem jest się zawsze”.