Chociaż od zakończenia działań II wojny światowej minęło ponad pół wieku, to nadal docierają do nas informacje o tym, że w ziemi odnajdywane są pozostałości amunicji. Pozostałości pocisków, fragmenty bomb, granaty, dawno porzucone składy broni, to wszystko niesie ze sobą wielkie niebezpieczeństwo, zaś nadmierna ciekawość ludzka może doprowadzić do wielu niepotrzebnych nieszczęść, a nawet śmierci.
Aby uczulić dzieci na zagrożenia związane z nieznanymi im przedmiotami, które można znaleźć w ziemi, dnia 21 lutego 2019r. w naszej szkole gościliśmy żołnierzy z 31 Patrolu Rozminowania z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach – st. kpr. Sebastiana Tosnowiec i st. szer. Jacka Pastuszka. Przygotowali oni dla uczniów prelekcję zatytułowaną „Zasady postępowania z przedmiotami wybuchowymi i niebezpiecznymi”.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie z podziałem na dwie grupy wiekowe: dzieci młodsze
(klasy I ,II ,III, IV) oraz starsze (klasy V,VI,VII, VIII).
Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się jak postępować w przypadku znalezienia nieznanego im niebezpiecznego przedmiotu. Jak przyznaje st. kpr. S. Tosnowiec z 31 Patrolu Rozminowania w Kielcach – „Bezpieczeństwo znalazcy niewybuchu lub materiału niebezpiecznego zależy od zachowania przez niego szczególnej ostrożności i znajomości zasad postępowania w takim przypadku. „Nie dotykać! Zabezpieczyć przed kontaktem
z osobami postronnymi! Powiadomić odpowiednie służby, czyli policję lub straż pożarną. Po otrzymaniu zgłoszenia do akcji wkraczamy my – saperzy, a dalsze działania realizujemy zgodnie z naszymi sprawdzonymi procedurami”. Podczas spotkania z saperami uczniowie mieli możliwość obejrzenia przedmiotów militarnych typu granat, bomba, zapalnik oraz przyjrzeli się pracy sapera. Żołnierze przywieźli również kompletny strój saperski, który w pełnym rynsztunku waży aż 60 kg. Zaprezentowali również wykrywacz metali, którym posługują się w pracach poszukiwawczych. Na zewnątrz, na parkingu szkolnym, uczniowie mogli także obejrzeć bojowy wóz saperski, który wykorzystywany jest do zadań specjalnych.
Spotkanie z saperami zrobiło na dzieciach duże wrażenie. Miejmy nadzieję że niebezpieczne pozostałości po wojnie /wszelkie niewypały, niewybuchy/, uczniowie będą oglądać tylko muzeach lub podczas wystaw i pikników militarnych.