Niecodzienna lekcja plastyki
Sztuka współczesna jest kontrowersyjna, ma swoich miłośników, jak i zagorzałych przeciwników. O tym mogli przekonać się uczniowie z klasy 4a, 4 b oraz 5a, oglądając dzieła sztuki współczesnej w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach.
Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach to jedna z kilku galerii sztuki współczesnej. Aktualnie BWA w Kielcach, które mieści się przy ul. Kapitulnej 2, prowadzi stałą działalność wystawienniczą. Ponadto BWA realizuje wiele wystaw wspólnie z innymi galeriami i ośrodkami kultury w Polsce i poza jej granicami. Bardzo intensywnie rozwija się działalność edukacyjna, kierowana głównie do dzieci i młodzieży. W jej ramach realizowanych jest wiele programów oświatowych, na bazie aktualnych wystaw, oraz zajęć związanych z historią sztuki, plastyczną stroną świąt i wydarzeń, kulturą innych narodów. Organizowane są warsztaty i konkursy artystyczno-fotograficzne. Odbywają się spotkania autorskie, wykłady i projekcje multimedialne.
Priorytetem całej działalności BWA w Kielcach jest wysoki poziom artystyczny wystaw i prezentacji, promocja i upowszechnianie różnorodności form, tendencji, technik i stylów w sztuce współczesnej.
Bez sztuki ludzkość nie potrafi żyć. Dowodzą temu znane od początku świata wytwory artystyczne. Obecnie twórcy bezpośrednio związani są ze sztuką współczesną. Za jej początek uznaje się moment zakończenia II wojny światowej. W naszych czasach sztuka współczesna przedostała się do wielu dziedzin życia, a ma to związek z rozrastająca się wciąż popkulturą. Współczesne dzieła to niekoniecznie malarstwo i rzeźba, ale także kolaże, wizualizacje świetlne, instalacje, grafika komputerowa, animacja, komiks. Tym, co wyróżnia sztukę współczesną, jest odwaga artystów do wyrażania swoich poglądów, do łączenia pozornie niepasujących do siebie form, jak malarstwo, kolaż, rysunek. Innymi cechami, które charakteryzują sztukę współczesną, są oryginalność, nowoczesność, dekoracyjność, różnorodność, skłonność do eksperymentowania
12.03.2019 r. uczniowie naszej szkoły obejrzeli wystawę rzeźb, obrazów i obiektów Karola Szostaka, wystawę pokonkursową Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat oraz wystawę artystki Martyny Borowieckiej, której prace to realistyczne przedstawienia różnych materii, np.: tkaniny, folii, tworzywa sztucznego.
Uczniowie uczestniczyli także w warsztatach plastycznych z cyklu „Spotkania ze sztuką’’, tworząc niezwykłe dzieła ,,Stwory i potwory” w technice rysowania i malowania tuszem. Do wykonania takiej pracy plastycznej potrzebujemy zestawu do kaligrafii, miękkich pędzli z naturalnego włosia, kolorowych tuszy oraz papieru kredowego. Malowanie tuszem to ciekawa technika pozwalająca uzyskać wiele fantastycznych efektów. Tusz jest wodoodporny, łatwy w użyciu, szybko wysycha, jest odporny na światło, a więc nie blednie, kolory są intensywne. Świetne rezultaty można otrzymać, gdy połączymy rysowanie z malowaniem. Niezwykłą atrakcją zajęć było kolorowanie pracy przy użyciu barwników spożywczych –woda roznosi kolor, łącząc barwy ze sobą, wygląda to magicznie. To sprawiało uczniom najwięcej radości i zadowolenia. Te wyjątkowe zajęcia to nie tylko dobra zabawa, ale prawdziwa lekcja plastyki. Wszystkie prace uczniów można oglądać w szkolnej galerii.
Bogumiła Kamińska