Przyszła wiosna. Widzimy jej oznaki wokół nas. Dni są coraz cieplejsze, słońce mocniej opromienia nasze twarze, kwitną pierwsze wiosenne kwiaty i krzewy. Trudno nie zauważyć gałązek wierzbowych ze świeżymi pąkami – baziami. W naszej polskiej tradycji te gałązki wierzbowe wykorzystywane są do przygotowania wielkanocnej palmy.
Wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu zgromadzili się na warsztatach plastycznych 3 kwietnia 2019 roku, aby wykonać wielkanocne palmy na świąteczny kiermasz. Na ławkach pojawiły się gałązki wierzby i bukszpanu, kwiaty z bibuły przygotowywane wiele dni wcześniej, piórka, kolorowe wstążki, suszone trawy i inne dekoracje. W atmosferze radości, pod wprawnym okiem pani B. Kamińskiej uczniowie zaczęli tworzyć oryginalne palmy. Wiele z nich to misterne dzieła wymagające dużego nakładu pracy, cierpliwości i pomysłowości. Przypominają palmy kurpiowskie bogato zdobione, najczęściej wrzosem, bukszpanem, kwiatami, bibułą i wstążką. To właśnie na Kurpiach w miejscowości Łyse odbywa się coroczny pokaz najpiękniejszych palm.
Palmie od zawsze przypisywano nadludzkie właściwości. To dlatego dawniej w polskich domach po powrocie z kościoła ludność połykała bazie, które miały zapewnić zdrowie. Poświęcone palmy wtykano też w okno w czasie burzy, wierząc, że ochroni dom przed piorunem, wiatrem i deszczem. Rolnicy wykorzystywali bazie z palmy w czasie wiosennego siewu zbóż i ziemniaków, co miało zapewnić obfite plony.
Niektórzy mieszkańcy wsi uderzali gałązkami palmy w dobytek, wierząc, że dzięki temu krowy będą bardziej dojne, a konie silne i zdrowe. Z czasem gałązki z wierzby zaczęły być coraz bardziej ozdobne, do tego stopnia, że dziś w wielu miejscach w Polsce przypominają prawdziwe dzieła sztuki. Obecnie palma jest symbolem Wielkanocy, dekoracją i świąteczną ozdobą.
Palmy wykonane przez wolontariuszy będzie można kupić na kiermaszu świątecznym organizowanym przed Niedzielą Palmową w naszej szkole.