„Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć” - te słowa naszego Patrona, Jana Pawła II warto pamiętać, szczególnie gdy obchodzimy kolejną rocznicę odbudowania przez Polskę suwerenności po 123 latach zaborów.
Święto Niepodległości szkoła obchodziła już w środę, 10 listopada. Wszyscy uczniowie przyszli odświętnie ubrani z biało - czerwonymi kotylionami. Ze względu na pandemię tylko niektórzy mogli wziąć udział w akademii. Pan dyrektor zdecydował, że będą to klasy trzecie i jedna ósma.
Montaż słowno – muzyczny przygotowali: pani Monika Obierzyńska, pani Jolanta Palacz, pani Halina Ptak i pan Michał Siemieniec, który od września uczy muzyki i prowadzi chór szkolny. Piękna dekoracja to dzieło pani Bogumiły Kamińskiej. Młodzi artyści przypomnieli okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. Usłyszeliśmy wiązankę piosenek legionowych w wykonaniu chórzystów, poza tym zaprezentowali się: duet Liliana Pniewska i Magdalena Młynarska w piosence „Legiony…”, Maciej Grzyb zaśpiewał utwór ”O mój rozmarynie”, a Gabrysia Klimczak wykonała piosenkę pt. ”Dziewczyna z granatem w ręku”. Program ogromnie się podobał, dlatego publiczność długo oklaskiwała artystów.
O godzinie 11.11 wszystkie klasy przerwały na chwilę zajęcia, by w postawie „na baczność” odśpiewać cztery zwrotki hymnu narodowego i w ten sposób uczcić ten ważny dla Polaków dzień.
11 listopada był dniem wolnym od pracy i nauki. Dyrekcja, poczet sztandarowy oraz chór szkolny wzięli udział w gminnych obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Rozpoczęły się one mszą św. w intencji Ojczyzny. Następnie przemaszerowano pod budynek internatu, gdzie pod tablicą pamiątkową złożono wiązanki biało – czerwonych kwiatów
i odśpiewano hymn.
Obchody zakończył plenerowy Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej, w którym zaprezentował się nasz chór szkolny. Łopuszański Rynek ponad godzinę rozbrzmiewał popularnymi utworami legionowymi w pięknych wykonaniach.
Przypomniane utwory wlewały nadzieję w serca Polaków, zagrzewały do walki
i wywoływały uśmiech na twarzach w trudnych, tragicznych czasach niewoli i wojen.
Agnieszka Palacz, Monika Obierzyńska