Tegoroczna Impreza Europejska odbyła się w naszej szkole 6 czerwca 2023r. pod hasłem: DZIEŃ POKOJU I TOLERANCJI. Była to dobra okazja, by przypomnieć, jak ważnymi wartościami są: pokój, przyjaźń, suwerenność każdego państwa, a także tolerancja, poszanowanie praw i godności każdego człowieka. Impreza ta była jednocześnie podsumowaniem Szkolnego Tygodnia Profilaktyki, który między innymi nawiązywał do idei tolerancji.
Uczennice i uczniowie klas VII i VIII przygotowali pod kierunkiem nauczycieli: p. Renaty Butenko, p. Tatiany Hnatyuk, p. Moniki Kasprzyk montaż słowno-muzyczny, który nawiązywał do wspomnianej tematyki. Piękną oprawę sceniczną zapewniła występującym i publiczności p. Bogumiła Kamińska. W opracowaniu wybranych utworów muzycznych pomagał p. Jarosław Gołuch.
Na scenie pojawiła się piosenka Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” , do której uczennice klas VIII zaprezentowały układ choreograficzny nawiązujący do słów utworu. Pokazały w nim odwieczne przeplatanie dobra ze złem i wiarę, że dobro zwycięży, a świat dzięki niemu przetrwa.
Utworem, który trafnie ujmuje tematykę zjednoczenia się ludzkości jest „Oda do radości” F. Schillera. Uczniowie wykonali trzy zwrotki w językach: polskim, niemieckim i angielskim.
Poprzez piosenkę „Wspomnienie” nawiązano do tematyki wojennej, a więc do spustoszenia i zła, które niesie ze sobą wojna i nadziei, że już nigdy się nie powtórzy i będzie tylko złym wspomnieniem.
Legendarny apel o pokój, równość i braterstwo przebrzmiewał w pięknie wykonanym utworze Johna Lenona „Imagine”. Autor roztacza w nim wizję świata, w którym nie ma granic, wojen, ani żadnych podziałów, a ludzie dzielą się wszystkim ze swoimi braćmi.
Nie zabrakło też utworów, których główną tematyką była tolerancja. Prowadzący przypomnieli, jak ważną wartością jest akceptowanie ludzi mających inny kolor skóry, narodowość, poglądy, wyznania religijne, obyczaje, wygląd, niepełnosprawnych, mniej zdolnych. To bardzo ważne, żeby mieć zrozumienie wobec różnorodności oraz szacunek do wszystkich ludzi. Tolerancji powinniśmy uczyć dzieci od najwcześniejszych lat. Dlatego też najmłodsi uczestnicy apelu - uczniowie kl IIIC przygotowali pod kierunkiem p. Marty Machnik utwór „Tolerancja”. Można powiedzieć, że była to pięknie zaśpiewana definicja tolerancji.
Starsi uczniowie klas VII i VIII zaakcentowali poprzez utwór „Masz prawo być inny” problem dyskryminacji w szkole, wyśmiewania, czy wręcz prześladowania rówieśników ze względu na kolor skóry, pochodzenie, wyznanie, status majątkowy, uzdolnienia, oraz różnego rodzaju deficyty.
Podsumowaniem apelu było zaprezentowanie haseł nawołujących do zaprzestania wojen i konfliktów, życia w zgodzie, tolerancji i poszanowania odmienności innych ludzi na tle utworu Stanisława Sojki „Tolerancja”.
Występ młodych artystów został nagrodzony gromkimi brawami. Najważniejsze jest jednak to, aby idee głoszone w czasie apelu, towarzyszyły nam każdego dnia.
Na zakończenie p. pedagog Ilona Picheta podsumowała krótko Szkolny Tydzień Profilaktyki oraz wręczone zostały nagrody laureatom konkursów organizowanych przez opiekunów SKE.
Opiekunowie Szkolnego Koła Eeropejskiego