AFRYKA- ZAMBIA I CHAMUKA, W NASZEJ SZKOLE

2023-03-09

I chociaż dzielą nas tysiące kilometrów, okazuje się, że możemy z bliska poznać te odległe klimaty i rzeczywistość, w której żyją i uczą się afrykańscy rówieśnicy. 

28 lutego gościliśmy siostrę referentkę misyjną ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP.,

s. Barbarę Gawełda.

Siostry Służebniczki  od prawie stu lat posługują w Zambii, gdzie prowadzą szpitale, sierocińce, szkoły z internatami oraz pracują jako katechistki. Wiele młodych ludzi i dzieci, zawdzięcza pracy sióstr uratowane życie i możliwość uczenia się. W 2011 roku jeden z wychowanków sióstr, obecnie Chief (wódz) okręgu Chamuka,  podarował siostrom, duży obszar ziemi, z prośbą by  powstała tu szkoła dla dziewcząt.  Siostry podjęły się tego zadania. Niestety trudne warunki i brak funduszy wstrzymały ją na kilka lat. Obecnie dzięki pomocy różnych osób, w tym także uczniów i nauczycieli szkół, tworzą w Polsce Projekt wspierający to dzieło. Obecna na spotkaniu Siostra Barbara,  jest łaczniczką pomiędzy Polską i Zambią - Chamuka. Zna realia życia afrykańskiego i trudy z nim związane.

Spotkanie przebiegało w serdecznej i radosnej atmosferze. Siostra przywiozła wiele przedmiotów wykonanych przez dziewczęta w Zambii, które mocno zainteresowały naszych uczniów. Każdy mógł je dotknąć i bezpośrednio obejrzeć.

Była to też niezwykła lekcja geografii, wsparta filmikami i prezentacją, ukazującymi zwyczaje, kulturę, język, warunki życia, uprawy i klimat tej części afrykańskiego kontynentu.

Dzieci nauczyły się krótkiego pozdrowienia w języku Chinjanja (czyt. Ciniandzia)

Muli Bwanji – Jak się masz?

Zikomo, zikomo – Dobrze.

Siostra Barbara zwróciła uwagę na budowę szkoły, dla 600 dziewcząt. Pokazała, co już się udało wybudować i ile jeszcze jest pracy do zrealizowania. Pod koniec spotkania dzieci i młodzież chętnie nabywała afrykańskie pamiątki. Zebrano  2900 zł, które zostaną przewalutowane na dolary i przekazane na budowę kompleksu budynków szkoły.

Cieszymy się, że w ten sposób mogliśmy się włączyć do projektu budowy szkoły, która dla dzieci w Chamuka jest jedyną szansą na zdobycie zawodu i lepszy start życiowy.

Dziękujemy Dyrekcji Szkoły, nauczycielom i uczniom, za możliwość zorganizowania spotkania oraz hojność serca dla dzieci z dalekiej Afryki.

Link do filmu

https://youtu.be/Zj-2Laj597w

 

Data wprowadzenia 2023-03-09 13:01:51, ilość odsłon 163
Archiwalna wersja strony | Archiwum aktualności
skup aut gdynia
wwl 112
najlepszy ortopeda warszawa
listwa maskująca karnisz
Meble kuchenne Kielce