„KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA”

2023-04-28

      Przed naszą szkołą rosną już trzy wyjątkowe drzewa…   Są to Dęby Pamięci   poświęcone Bohaterom Katyńskim – policjantom związanym z naszym miastem i gminą.                                                                                    

      21 kwietnia 2023 r. z inicjatywy Pana Mariusza Wertki w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II  w Łopusznie odbyło się uroczyste posadzenie  kolejnego Dębu Pamięci.

Dąb jest poświęcony funkcjonariuszowi Policji Państwowej -  Józefowi Wertce, który urodził się 6 lipca 1897 r. w Lasocinie. Był żołnierzem Legionów Polskich i uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Służbę w Policji Państwowej rozpoczął w 1922 r. Przez wiele lat służył w powiecie sieradzkim, od 1929 r. -  w Komendzie Powiatowej w Sieradzu.  Awansowany do stopnia przodownika Policji Państwowej w maju 1929 r. Za udział w walkę o niepodległość Polski i sumienną służbę został odznaczony Medalem Pamiątkowym za Wojnę 1918-1921 oraz Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Po wybuchu II wojny światowej dostał się do niewoli sowieckiej i został osadzony w  obozie specjalnym NKWD w Ostaszkowie. Wiosną 1940 r. został zamordowany w Kalininie (Twerze) i pogrzebany w Miednoje. W 2007 r. został pośmiertnie awansowany do stopnia aspiranta Policji Państwowej.

      Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego celebrowaną przez kapelana Związku Sybiraków i Stowarzyszenia Rodzina Katyńska ks. dr. Tomasza Gocela. Przypomniał on w kazaniu o tragicznych wydarzeniach wiosny 1940 r. – zamordowaniu około 22 tysięcy obywateli polskich - przedstawicieli elity intelektualnej narodu polskiego, której to zbrodni dokonano na mocy decyzji  najwyższych władz Związku Sowieckiego.  Wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej znaleźli się związani z naszą gminą policjanci.

Po mszy uczniowie zaprezentowali wzruszający montaż słowno-muzyczny.

Kolejna część uroczystości odbyła się przed budynkiem szkoły. Został odczytany życiorys Bohatera Katyńskiego, po czym nastąpiło posadzenie Dębu Katyńskiego i odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Po Apelu Pamięci przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej Pan Marek Jończyk wygłosił prelekcję na temat Zbrodni Katyńskiej.

Tegoroczna uroczystość  to dla uczniów niecodzienna lekcja historii o  bestialskim mordzie dokonanym wiosną 1940 r. na tysiącach  polskich bohaterów. Pamięć o tych wydarzeniach nie może zginąć. 

Pamiętamy!

 

Data wprowadzenia 2023-04-28 17:34:17, ilość odsłon 491
skup aut gdynia
dieta pudełkowa Kielce
listwa maskująca karnisz

dobre wino kraków