Obchody 80. rocznicy pacyfikacji Skałki Polskiej

2023-05-18

14 maja 2023 roku w Skałce Polskiej odbyła się uroczystość, mająca na celu upamiętnienie pacyfikacji wsi. Od tragicznego wydarzenia minęło już 80 lat.

Przypomnijmy. Rankiem 11 maja 1943 roku Niemcy dokonali pacyfikacji miejscowości Skałka Polska. Bestialsko zamordowali 93 osoby, w tym 23 kobiety, 18 dzieci w wieku do 7 lat oraz 21 młodocianych w wieku od 7 do 18 lat. Wieś ograbiono i doszczętnie spalono. Była to kara za współpracę mieszkańców z partyzantami, walczącymi na świętokrzyskiej ziemi.

Na uroczystości rocznicowe przybyli przedstawiciele władz samorządowych: Burmistrz Miasta i gminy Łopuszno Irena Marcisz, Sekretarz Miasta i Gminy Łopuszno Małgorzata Barcicka, Przewodniczący Rady Miejskiej w Łopusznie Andrzej Cieślicki. Cześć pomordowanym oddały obecne poczty sztandarowe. W obchodach rocznicowych uczestniczyli także radni, sołtysi, delegacje łopuszańskich szkół - dyrekcja, nauczyciele, młodzież szkolna, kierownicy jednostek samorządowych gminy Łopuszno oraz mieszkańcy Skałki Polskiej.

Obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia z tamtego okresu rozpoczęto mszą świętą, podczas której celebrujący ją proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Tekli w Mninie ks. Ireneusz Wiktorowicz odniósł się w homilii do cierpienia niewinnych ludzi i okrucieństwa wojny. Pod pomnikiem, na którym wypisano imiona i nazwiska wszystkich zamordowanych mieszkańców wioski, odczytano apel poległych i uczczono ich pamięć minutą ciszy. Podniosłym momentem był ten, w którym Grupa Rekonstrukcyjna „Jodła” oddała salwę honorową. Następnie głos zabrała Burmistrz Miasta i Gminy Łopuszno Pani Irena Marcisz, zwracając uwagę w swym wystąpieniu na męczeństwo ofiar pacyfikacji. Podkreśliła w swojej wypowiedzi bezsens wojny i tragizm jej skutków. 

Po części oficjalnej zebrani na obchodach rocznicowych mieli okazję obejrzeć program artystyczny przedstawiony przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łopusznie.

Na zakończenie uroczystości jej uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych podczas pacyfikacji mieszkańców Skałki Polskiej.

Link do filmu

https://youtube.com/shorts/ySTJzuIk7k

 

Link do filmu

https://youtu.be/ay4e0MkPMIk

 

Link do filmu

https://youtu.be/Gm0EbTgPg0I

 

Link do filmu

https://youtu.be/CR9931fweTc

 

Link do filmu

https://youtu.be/4KrYeygcUJQ

 

Link do filmu

https://youtu.be/rbs95VDkQV8

 

Data wprowadzenia 2023-05-18 16:41:27, ilość odsłon 239
skup aut gdynia
dieta pudełkowa Kielce
listwa maskująca karnisz

dobre wino kraków