Jasełka z gwiazdami

2023-12-29

Jasełka z gwiazdami” to tytuł tegorocznych jasełek, wystawionych przez uczniów kl. III b, VI a i VIII dla całej społeczności szkolnej i zaproszonych gości. Wśród gości znaleźli się:
Proboszcz parafii Łopuszno – ks. Karol Stach,
Burmistrz Miasta i Gminy Łopuszno – p. Irena Marcisz,                             Wiceburmistrz  Miasta i Gminy Łopuszno – p. Mariusz  Łuszczyński,
Przewodniczący Rady Miasta i Gminy Łopuszno – p. Andrzej Cieślicki, Przewodnicząca Komisji Oświaty – p. Danuta  Łukasik,
Przewodnicząca Rady Rodziców – p. Katarzyna Soboń-Knap,           Wiceprzewodnicząca Rady Rodziców – p. Anna  Perz,                         
Dyrektor Żłobka w Łopusznie – p. Ewelina  Bernat,
Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury – p. Beata Starzyk,
Dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji – p. Sławomir Stelmaszczyk,
Kierownik Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – p. Małgorzata  Bugno.

Po powitaniu gości przez dyrektora szkoły p. Krzysztofa Kumańskiego, chór szkolny wykonaniem piosenki „Jest taki dzień” wprowadził wszystkich              w klimat świąteczny i rozpoczęły się jasełka.

Wiodąca rola przypadła Gwieździe Betlejemskiej, która swym blaskiem miała poprowadzić Trzech Mędrców do stajenki, gdzie narodził się Jezus. Na jej drodze stanęły jednak zazdrosne gwiazdy, które robiły wszystko, aby osłabić jej blask. Z pomocą przybył Księżyc, który poukładał wszystko według zamierzonego planu, a gwiazdy zrozumiały swój błąd  i poprawiły swe zachowanie.

W jasełkach zobaczyliśmy postaci Trzech Króli ze swoimi dworami, przygotowujących się do podróży w dalekie strony za światłem gwiazdy. Król Kacper przez teleskop śledził układ gwiazd na niebie, a jego żona skutecznie mu w tym  przeszkadzała. Ostatecznie wyposażyła go w piękny upominek ze złota dla Jezusa.  Król Melchior  był wyprowadzany ze smutku i zadumania pięknym tańcem swoich dworek. Król Baltazar okazał się bardzo hojny i miłosierny, okazując współczucie i zrozumienie kobiecie, która została przyłapana na kradzieży jabłek z jego ogrodu. To ona doradziła mu, aby zabrał mirrę – symbol cierpienia i człowieczeństwa jako dar dla Jezusa.

Oprócz Trzech Mędrców do stajenki przybyli pasterze, którzy złożyli mu swoje dary.

Przedstawienie oprócz swej pięknej narracji i wynikającego z niej pouczenia miało piękną oprawę choreograficzną. Taniec gwiazd, aniołów, pasterzy, dam dworu wzbudzał wielkie poruszenie na widowni i był nagradzany wielkimi brawami. Tańce przygotowały p. Wioletta  Supernat i p. Iwona Wisznarewska. Do śpiewu kolędy „Świeć gwiazdeczko mała, świeć” włączyła się cała zgromadzona publiczność, a szczególnie uczniowie klas I-III.

Jasełka  odbywały  się na tle dekoracji przygotowanej przez panią Iwonę Rydz. Oprócz szopki, będącej centralnym punktem sceny, uwagę przykuwały komnaty królewskie, bijące blaskiem złota i przepychu.

Przedstawienie zakończyło się pięknym wykonaniem pastorałki „Gore gwiazda Jezusowi” przez przedszkolaków, ubranych w stroje pasterskie, przy akompaniamencie gitary s. Iwony Łabędzkiej. To właśnie s. Iwona Łabędzka z p. Iwoną  Wisznarewską - wychowawczynią klasy III b przygotowały tegoroczne jasełka.

Chór szkolny i solistów, wykonujących  kolędy przygotował p. Jarosław  Gołuch.      

Po skończonym przedstawieniu pan dyrektor oraz zaproszeni goście pogratulowali pięknego występu nauczycielom i dzieciom biorącym udział w jasełkach. Wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu rozdali gościom, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz rodzicom przybyłym na przedstawienie upieczone i udekorowane przez siebie pierniczki wraz z życzeniami świątecznymi.

Link do filmu

https://youtu.be/nx3Cu979enM

 

Data wprowadzenia 2023-12-29 20:48:12, ilość odsłon 532
skup aut gdynia
dieta pudełkowa Kielce
listwa maskująca karnisz

dobre wino kraków