OBCHODY ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ

2024-05-22

OBCHODY ROCZNICY ZBRODNI KATYŃSKIEJ

 

W tym roku przypada 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej.

Katyń to w świadomości Polaków symbol  ludobójczej polityki władz sowieckich wobec narodu polskiego. Mówiąc to słowo, wspominamy Polaków  zamordowanych na nieludzkiej ziemi wiosną 1940 roku -  w Katyniu, Charkowie, Kalininie, Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Sowiecka policja polityczna – NKWD  – rozstrzelała wtedy blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej.

Wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej byli policjanci związani z Łopusznem:

  • starszy posterunkowy Policji Państwowej Bolesław Barcicki;
  • przodownik Policji Państwowej Wojciech Kozłowski (pośmiertnie awansowany do stopnia aspiranta PP);
  • posterunkowy Policji Państwowej Adam Mazur;
  • przodownik Policji Państwowej  Władysław Skrzypczyk (pośmiertnie awansowany do stopnia aspiranta PP);
  • przodownik Policji Państwowej Józef Wertka  (pośmiertnie awansowany do stopnia aspiranta PP)

W kwietniu w naszej szkole upamiętniliśmy rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Zorganizowana została wystawa poświęcona Bohaterom Katyńskim związanym z naszym regionem.

Lekcje wychowawcze i historii poświęcone zostały tematyce II wojny światowej i Zbrodni Katyńskiej.  Uczniowie zapoznali się z biografiami poległych bohaterów, obejrzeli ekspozycję plakatów o tematyce katyńskiej i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą zamordowanych funkcjonariuszy PP - starszego posterunkowego Bolesława Barcickiego, aspiranta Wojciecha Kozłowskiego i aspiranta Józefa Wertkę. Policjantom poświęcone są Dęby Pamięci rosnące przed naszą szkołą, posadzone w ramach akcji  „Katyń… ocalić od zapomnienia”.

Katyń to dziś przede wszystkim obowiązek pamięci o ludziach, którzy za wierność Ojczyźnie zapłacili życiem.  Dlatego obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej wpisały się w tradycję naszej szkoły.

 

 

Data wprowadzenia 2024-05-22 14:04:08, ilość odsłon 206
skup aut gdynia
dieta pudełkowa Kielce
listwa maskująca karnisz

dobre wino kraków