2009-04-16 15:46:32

Koło Europejskie

„DZIECI EUROPY”

Szkolny Klub Europejski w SP w Łopusznie

 

  Szkolny Klub Europejski został założony w Szkole Podstawowej
w Łopusznie 8 maja 2003 r. Na pierwszym spotkaniu organizacji Akt Założycielski podpisało 44 uczniów oraz nauczyciele – opiekunowie: Elżbieta Oleksiewicz, Beata Iwanek i Monika Zygadło (obecnie Kasprzyk).

Określono cele działania klubu, a jego członkowie wybrali nazwę – DZIECI EUROPY. Nowa organizacja uzyskała poparcie dyrektora
p. Krzysztofa Kumańskiego oraz akceptację Rady Pedagogicznej.
Najbardziej ogólne cele działania SKE Dzieci Europy są następujące:

• budzenie poczucia tożsamości europejskiej budowanej na gruncie miłości do Ojczyzny i regionu,

• zdobywanie i propagowanie wiedzy o Unii Europejskiej i krajach członkowskich,

• kształtowanie postawy otwartości i tolerancji.

Członkami klubu mogą być uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Łopusznie. Działalność klubu spotyka się z dużym zainteresowaniem. W każdym roku szkolnym do klubu należy co najmniej 30 członków. Klub posiada własny statut, program działania oraz logo.

Wachlarz działań organizacji jest bardzo szeroki. Organizujemy ogólnoszkolne imprezy o tematyce europejskiej, spotkania z obcokrajowcami Europejczykami, przygotowujemy przedstawienia teatralne, wystawki tematyczne, gazetki ścienne, gromadzimy materiały na temat UE i krajów europejskich.
Klub Dzieci Europy już w pierwszym miesiącu istnienia przygotował program artystyczny poświęcony UE, dzięki któremu nawet maluchy mogły poznać cele klubu, unijną symbolikę i krótką historię UE.
Spośród przedsięwzięć zrealizowanych na początku działalności klubu warto wymienić szkolne referendum w sprawie wejścia Polski do UE. Odbyło się ono 2 i 3 czerwca 2003r., a wzięło w nim udział prawie 80% uczniów. Głosujący mieli okazję do zaprezentowania swoich poglądów, ale przede wszystkim referendum było dla nich lekcją demokracji.
W październiku roku szkolnego 2003/2004 klubowicze spotkali się z duńską wolontariuszką p. Sanne Andersen, która odpowiadała na pytania zebranych i prezentowała pamiątki ze swojej ojczyzny.
Inną formą realizacji zadań klubu były przygotowane w grupach pod kierunkiem opiekunów prezentacje na temat wybranych państw europejskich. W grudniu 2003r. miała miejsce premiera oryginalnych przedstawień poświęconych Francji (pt.: W paryskiej kawiarni), Wielkiej Brytanii (pt.: Na herbatce u królowej angielskiej) i Niemcom (pt.: Królewna Śnieżka i krasnoludki opowiadają o Niemczech). Przedstawieniom towarzyszyła degustacja potraw narodowych.
Największym przedsięwzięciem roku szkolnego 2003/2004 była impreza pod nazwą Dzień Hiszpanii. Członkowie klubu zaprezentowali całej społeczności szkolnej przedstawienie zawierające to, co najbardziej charakterystyczne dla Hiszpanii, od literatury, sztuki i kuchni poczynając a kończąc na corridzie i tańcu flamenco. Ważnym punktem imprezy było spotkanie klubowe z gościem honorowym – młodą Hiszpanką p. Loli Ferri Hidalgo.
W roku szkolnym 2004/2005 funkcję opiekunów SKE Dzieci Europy pełniły panie: Beata Iwanek i Katarzyna Tacij. Był to okres zacieśnienia współpracy ze SKE Euro z Gimnazjum nr 2 w Łopusznie. Ważniejsze spośród przygotowywanych imprez to wspólne dzieło obu klubów.
Pierwsze z takich przedsięwzięć to Dzień Francuski (09.12.2004r.). Program imprezy zawierał przedstawienie o Francji w wykonaniu SKE Dzieci Europy oraz pokaz mody karnawałowej pt. W rytmie disco przygotowany przez SKE Euro. Następnie na pytania zebranych odpowiadał gość honorowy z Francji – p. Eloi Bes de Berc.
Z kolei 9 stycznia 2005 r. SKE Dzieci Europy miał szansę zaprezentować się przed gwiazdami programu telewizyjnego Europa da się lubić. Klubowicze spotkali się w dniu koncertu finałowego WOŚP z: Elizabeth Duda, Conrado Moreno i Rudolfem Mackovicem, którzy odpowiadali na pytania i rozdawali autografy.
Następną ogólnoszkolną imprezą przygotowywaną przez obydwa kluby europejskie działające w Zespole Szkół w Łopusznie był Dzień Wielkiej Brytanii. Miał on miejsce 17.02.2005 r. Klubowicze z gimnazjum mieli okazję zaprezentowania swoich umiejętności posługiwania się językiem angielskim, zaś uczniowie szkoły podstawowej poprzez pantomimę i taniec wcielali się w znane postacie z historii Wielkiej Brytanii oraz w idoli angielskich zespołów muzycznych. Dzień ten uświetniło również przybycie gościa honorowego – obywatelki Wielkiej Brytanii, p. Bev Vinall. Na spotkaniu klubowym uczniowie oglądali slajdy z rodzinnych stron gościa i wysłuchali ciekawych komentarzy, a następnie w grupach rozwiązywali quiz przygotowany przez p. B. Vinall.
Również Słowackie Spotkanie Klubowe, które odbyło się 23.03.2005 r., zaszczycił gość honorowy – Rudolf Mackovic. Przygotowano z tej okazji wystawkę zdjęć, pocztówek i książek o Słowacji, zaś gość opowiadał klubowiczom (z gimnazjum i ze szkoły podstawowej) o swojej ojczyźnie oraz o pracy na planie programu Europa da się lubić.
Kolejnym przedsięwzięciem było zorganizowanie we współpracy ze SKE „Euro” z Gimnazjum nr 2 w Łopusznie ogólnoszkolnej imprezy pod nazwą Dzień Irlandzki (28.11.2005 r.). Klubowicze przygotowali przedstawienie na temat Irlandii, rozstrzygnięto konkurs plastyczny pod hasłem „Tak, widzę Cię Irlandio...”. Dzień ten uświetnił pokaz tańca irlandzkiego w WYKONANIU tancerek z warszawskiego zespołu „Setanta”
W styczniu 2006 r. SKE miał możliwość ponownego spotkania z gwiazdami programu telewizyjnego Europa da się lubić: Elizabeth Duda z Francji, Kevinem Aistonem z Anglii i Walentyną Jałochą z Rosji (prezentacja kroniki, śpiewanie kolęd, rozmowy i wspólne zdjęcia).
W maju 2007 r. miała miejsce ogólnoszkolna impreza pod nazwą Dzień Włoski. Klubowicze przygotowali przedstawienie oraz prezentację multimedialną na temat Włoch.
W kwietniu 2008r. SKE „ Dzieci Europy” zorganizował we współpracy ze SKE „Euro” imprezę pod nazwą Dzień Niemiecki . Członkowie klubu przygotowali przedstawienie pod tytułem: „Bajkowy chaos”, zawierające motywy z baśni braci Grimm.
Członkowie SKE wzięli również udział w Gminnym Konkursie Multimedialnym „Państwo/a Unii Europejskiej” zorganizowanym przez SKUE „Przyjaciele Europy” przy Szkole Podstawowej im. Macieja Rataja w Grabownicy. Jedna z przygotowanych przez członków klubu prezentacji zajęła I miejsce. Dotyczyła ona następujących państw UE: Finlandii, Litwy, Wielkiej Brytanii i Grecji.
Obchody Dni Europejskich weszły na stałe do harmonogramu imprez szkolnych. Członkowie klubu bardzo chętnie biorą udział w konkursach o tematyce unijnej, m.in. plastycznych, warsztatach językowych, zjazdach klubów europejskich, imprezach europejskich organizowanych przez inne szkoły.
Obecnie funkcję opiekunów klubu pełnią panie: Beata Iwanek, Ilona Picheta i Agnieszka Nalepa.

 





Data wprowadzenia 2009-04-16 15:46:32, ilość odsłon 450
skup aut gdynia
 
dieta pudełkowa Kielce
 
mieszkania kielce
 
dobre wino kraków