„Orlik 2012”
13 grudnia 2009r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Łopusznie nastąpiło otwarcie kompleksu boisk „Orlik 2012”. Gospodarzami uroczystości byli: przewodnicząca RG, pani Danuta Łukasik oraz wójt, pan Zdzisław Oleksiewicz.
„Orlik 2012” to kompleks boisk sportowych. Większe, „zielone” o wymiarach 60mx30m przeznaczone jest do piłki nożnej, mniejsze „czerwone” o powierzchni 650m kw. do piłki siatkowej i koszykówki. Oba są ogrodzone, oświetlone oraz pokryte sztuczną nawierzchnią – większe trawą syntetyczną, mniejsze poliuretanem. Między boiskami usytuowano budynki socjalne, w których znajdują się: pokój dla trenera, magazyn na sprzęt sportowy, łazienki (dostosowane także dla osób niepełnosprawnych), dwie szatnie z zapleczem sanitarnym – brodzikiem i prysznicami. W budynku jest ciepła woda i ogrzewanie. Z tyłu obiektu, od ulicy Górki Łopuszańskie znajduje się czterometrowy pas wyłożony kostką przygotowany pod trybuny dla widzów.
W minioną niedzielę godzinie 13.00, w obecności sporej grupy mieszkańców gminy i zaproszonych gości, wśród nich starosty Zenona Janusa, symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: wicemarszałek Zdzisław Wrzałka, poseł Henryk Milcarz, wójt gminy i przewodnicząca RG. Płytę boiska poświęcił ksiądz proboszcz, Ireneusz Jakusik.
Aby uświetnić inaugurację „Orlika 2012” dyrektor Zespołu Szkół, pan Krzysztof Kumański zorganizował turniej piłkarski, do którego zaprosił drużyny ze szkół noszących imię Jana Pawła II - z Bukowej oraz z Mniowa. Trzecie miejsce w turnieju zajął zespół z Bukowej, drugie z Mniowa, a pierwsi byli chłopcy z Łopuszna. Uczestnicy turnieju otrzymali puchary oraz dyplomy z rąk: posła Milcarza, wicemarszałka Wrzałki, przewodniczącej RG oraz wójta. Statuetkę dla najlepszego bramkarza – został nim zawodnik z Mniowa – wręczył absolwent naszej szkoły, znakomity kolarz, Zbigniew Piątek. Jego brat Andrzej Piątek – trener kadry narodowej kolarzy górskich - gratulował zdobywcy pierwszej bramki oraz Królowi Strzelców w jednej osobie – Pawłowi Chruściakowi z Łopuszna. Uhonorowany został także sędzia, który prowadził pierwsze piłkarskie zawody na naszym Orliku – Paweł Łukasik . O wręczenie mu statuetki pan dyrektor poprosił Sławomira Stachurę, szefa działu sportowego „Echa Dnia”, również absolwenta naszej szkoły.
W programie artystycznym zaprezentowała się orkiestra dęta OSP w Łopusznie pod batutą Michała Leśnika. Orkiestrze towarzyszyła grupa mażoretek. Uczennice Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wystąpiły z układami choreograficznymi, które przygotowały z nimi nauczycielki wychowania fizycznego oraz instruktorka z GOK. Pokazała się też szkoła tańca nowoczesnego „Point” prowadząca zajęcia w naszej szkole oraz duet taneczny gimnazjalistek, które trenują w kieleckiej formacji „Jump”. Nie zabrakło także piosenek, w tym hymnu klubu „Korony” Kielce – przeboju Marka Grechuty „Dni, których nie znamy”.
Dużym przeżyciem dla kibiców piłkarskich z Łopuszna był mecz „Zrywu”, występującego w klasie okręgowej, z zespołem ekstraklasy „Koroną” Kielce. Z pierwszego składu „Korony” grali między innymi: Piotr Gawęcki, Ernest Konon, Paweł Kal i Nikola Mijailović. Nie wyszli na murawę, ale swoim kolegom z drużyny mocno kibicowali: Kamil Kuzera i Jacek Kiełb. Niespodzianki nie było. Wygrali zawodnicy „Korony”, ale w tym wypadku wynik jest sprawą drugorzędna, bo mecz miał charakter pokazowy. Pierwszą bramkę dla „Zrywu” strzelił Łukasz Niebudek. Mecz sędziował Paweł Łukasik.
a.p.