ŻYCIE W KAMIENIACH ZAKLĘTE

2010-03-20

ŻYCIE W KAMIENIACH ZAKLĘTE…                    

           To tytuł wystawy zaprezentowanej przez członków Szkolnego Koła Turystycznego Szwendaczek z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łopusznie na 46 Ogólnopolskiej Giełdzie Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich. Impreza odbyła się  6 i 7 marca w Kieleckim Centrum Kultury i przyciągnęła tłumy zwiedzających. Organizatorem było Świętokrzyskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk Geologicznych. Wśród wystawców, których było ponad sto, pojawili się kolekcjonerzy minerałów i skamieniałości z całej Polski oraz producenci biżuterii, wśród których prym wiódł Egipcjanin prezentujący ozdoby wykonane m.in. z muszli morskich ślimaków.  

           Uczniowie naszej szkoły Kinga Błaszczyk, Ula Ciułek, Patrycja Gołuch i Piotr Palacz pod opieką swojego nauczyciela Romana Gada przedstawili bardzo bogatą kolekcję skamieniałości, zawierającą wszystkie najważniejsze grupy skamieniałych zwierząt. Na naszej wystawie znalazły się amonity, belemnity, ramienionogi, małże, ślimaki, koralowce i trylobity. Część z nich zebrana została podczas szwendaczkowych wycieczek paleontologicznych  w okolicach Łopuszna, część pochodziła ze zbiorów naszego opiekuna.Największym zainteresowaniem cieszyły się unikatowe amonity odnalezione w starym, zapomnianym przez wszystkich kamieniołomie położonym na Pańskiej Górze w Lasocinie. Te wymarłe głowonogi pochodzą z jury – okresu geologicznego ery mezozoicznej sprzed około 165 mln lat. Cały teren naszej gminy zalany był wtedy wodami morskimi, w których oprócz amonitów żyły także belemnity. Najwięcej można ich znaleźć w nieczynnym kamieniołomie w Gnieździskach.            

           Wśród zwiedzających naszą wystawę znalazł się także znany polski paleontolog, odkrywca tropów słynnego świętokrzyskiego tetrapoda pan dr Piotr Szrek z Uniwersytetu Warszawskiego. Pan Piotr dał się zaprosić do naszej szkoły na spotkanie ze Szwendaczkami. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie, będziemy mogli się z nim spotkać już w kwietniu.           

            Wielkim przeżyciem były dla nas wywiady, których udzielaliśmy dla TVP Kielce i lokalnych gazet. Komisja konkursowa złożona ze znanych kieleckich geologów pod przewodnictwem Prezesów  Świętokrzyskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk Geologicznych pani Stanisławy Zbroi i pana Andrzeja Tracza doceniła naszą wystawę i trud jaki włożyliśmy w jej przygotowanie. Oprócz wyróżnień, dyplomów i pięknego albumu paleontologicznego  wynajęto dla nas  autokar na wycieczkę geologiczną w Sudety. Kieleckie Giełdy minerałów na stałe zapisały się w kalendarzu naszych szwendaczkowych imprez. Już mamy zaproszenie na następną, która odbędzie się w listopadzie.  

Urszula Ciułek, Patrycja Gołuch, Kinga Błaszczyk
członkowie SKT Szwendaczek
 

Data wprowadzenia 2010-03-20 18:03:16, ilość odsłon 832
skup aut gdynia
 
dieta pudełkowa Kielce
 
mieszkania kielce
 
dobre wino kraków